Početna > Život i stil
Život i stil

Koliko često treba da perete kapute i rukavice?

Mnogi od nas ne peru dovoljno često kapute i rukavice, ali zamislite sa koliko prljavih stvari ovi predmeti dolaze u kontakt – od javnog prevoza do svih drugih nečistih površina.
Foto: Pixabay/MabelAmber

Ako ste deo 38% ljudi koji peru kapute samo jednom godišnje ili ređe, ili 28% koji peru svoje šalove istom učestalošću, postoje dobre vesti.

Nema mnogo zaraznih bolesti koje se prenose preko odeće, ali rizik i dalje postoji. 

Šta se nakuplja na odeći koju mesecima čuvamo u magacinima i zatvorenim kutijama?

Bakterije i virusi se ne zadržavaju predugo na odeći i obično nestaju u roku od nekoliko dana ili nedelja. Ne bi trebalo da imate problema sa bakterijama i virusima. Veća je verovatnoća da ćete naići na alergene iz životne sredine kao što su grinje i alergeni u zatvorenom prostoru kao što je perut kućnih ljubimaca, koja se može akumulirati na odeći tokom skladištenja usled vlage. Takođe, treba pomenuti i buđ, posebno ako su predmeti bili na vlažnom mestu.

Zato je odeću bolje čuvati u plastičnim kontejnerima i kesama nego u kartonskim kutijama.

Izloženost ovim alergenima može izazvati simptome kao što su kijanje, curenje iz nosa i svrab očiju kod onih koji su osetljivi ili imaju neke alergije. To takođe može potencijalno da pogorša simptome astme i pogorša ekcem, ovi alergeni izuzetno mali, ali da odeću svakako treba prati kako bi se smanjila izloženost spoljnim alergenima.

Kapute, rukavice, šalove i slično treba oprati pre nego što ih spremite za novu zimu.

Šta ako obučete kaput i niste ga prvo oprali?

Iako će odeća doći u kontakt sa virusnim česticama, mikroorganizmima koji izazivaju viruse hepatitisa A i B, stafilokokom, salmonelom, polen je manji problem zbog hladnog vremena,  odeća i dalje može biti kontaminirana patogenima, virusima ili bakterijama koje mogu izazvati razne bolesti creva.

Pranje zimske odeće i aksesoara treba napraviti tri do pet puta u sezoni, a aksesoari koji je češće u kontaktu sa prljavijim površinama, poput rukavica, treba češće prati.

Rukavice su najosetljivije jer su u kontaktu sa svim i svačim. Nosite ih u javnom prevozu, držite se za metalne šipke, otvarate vrata, pritiskate dugmad u liftu, pa bi trebalo da ih perete češće i bar jednom nedeljno.

Ako nosite rukavice koje se ne peru, preporučuje se da imate dva para i da ih menjate tokom nedelje kako bi čestice virusa nestale. Ako je nešto prljavo i kontaminirano, operite to što je pre moguće.

Kako da perete ovu vrstu odeće?

Savetujemo da se uvek pridržavate preporuka proizvođača koje su navedene na etiketi. Osim odevnih predmeta koji zahtevaju hemijsko čišćenje, pranje u najtoplijoj vodi koju preporučuje proizvođa“ deterdžentom i izbeljivačem (na tkaninama bezbednim za izbeljivanje) „ubiti svaki virus“. Nakon toga stavite odeću u mašinu za sušenje na temperaturi preporučenoj na etiketi.

Kako negovati kapute tokom zime?

Preuzmite android aplikaciju.