Početna > Život i stil
Život i stil

Koliko često treba da peremo kvake, dušeke, grudnjake i tepihe?

Koliko često menjate posteljinu, dezinfikujete umivaonik, perete peškire, menjate sunđere, perete garderobu? Čistoća je subjektivna, tako da neki ljudi obuče odeću jednom, a neki više puta pre nego što odluče da je operu.
Foto: Pixabay/congerdesign

Verovatno bismo se svi naježili kada bismo pod mikroskopom videli bakterije sa kojima živimo svaki dan. Mikroorganizmi takođe mogu da sadrže viruse, gljivice, životinjsku dlaku, perut, znoj i ćelije ljudske kože koje svakodnevno napadaju naš životni prostor.

Zato postoje neki standardi čišćenja kojih se treba pridržavati ako želimo da brinemo o svom zdravlju. Životni vek klice uveliko varira u zavisnosti od bakterije i površine na kojoj se nalazi. Na primer, ešerihija koli je crevna bakterija koja nas lako može razboleti, ali može da ostane na površini najviše jedan dan, dok kalicivirus, poznat kao stomačni grip, može da živi na površinama u našem domu nedeljama.

Dakle, koliko često treba da čistimo određene površine u našem domu? U nastavku pročitajte šta nauka savetuje i koliko često treba da čistimo površine i predmete u našem okruženju.
Usisavanje tepiha i pranje podova

Ovaj kućni posao treba da radimo jednom nedeljno. Tepih bi trebalo češće usisavati ako imamo kućne ljubimce ili ako patimo od alergija. Inače, nema posebno opasnih bakterija kojih se svakodnevno trebamo osloboditi. Izuzetak su kuhinjski podovi koje treba očistiti nakon što pripremimo hranu.

Brisanje kupatila

Barem jednom nedeljno. Kupatilo je jedan od najboljih domaćina za bakterije, posebno opasne poput ešerihije koli, koja se može naći u radijusu od šest metara oko klozetske šolje i lavaboa. Umivaonik svaki dan, WC šolja jednom nedeljno, kada takođe jednom nedeljno, a zavesa za tuš bar jednom mesečno.

Pranje peškira i kuhinjskih krpa

Peškiri za kupanje su leglo bakterija jer ih dugo držimo vlažnim. Pune su stafilokoka i fekalija, treba da ih menjamo svaki drugi dan. Dovoljno je dva puta nedeljno promeniti peškir kojim brišemo kosu. Kuhinjske krpe, posebno one koje su brisale površinu na kojoj se nalazilo sirovo meso, treba odmah promeniti.

Sunđeri za pranje sudova

Kuhinjski sunđer je jedan od najprljavijih predmeta u vašem domu. Na veoma maloj površini postoje milijarde bakterija, ali na sreću to nisu opasne bakterije. Ako želite da koristite sunđer dok se ne raspadne, trebalo bi da ga stavite u ključalu vodu nakon svake upotrebe da biste ubili većinu bakterija, a zatim ga ponovo upotrebite.

Kvake

Kvake u sobama treba da prebrišemo jednom nedeljno, a u kuhinji i kupatilu svaki dan, smatraju stručnjaci. Na kvakama se nakuplja mnogo više bakterija nego što mislimo, a posebno ih treba često prati ako je neko od ukućana bolestan.

Grudnjaci

U zavisnosti od svakodnevnih aktivnosti, grudnjake treba prati svaka dva do tri puta. Možda se pitate šta znači „nošenje“. Jedan sastanak na kojem plešemo celu noć je definitivno jedno nošenje, ali možemo zanemariti odlazak u prodavnicu i nositi grudnjak još nekoliko puta.

Dušek

Dušek bi trebalo da peremo svakih šest meseci. Iako nam se čini da dušek nije prljav jer se na njemu uvek nalazi čaršav, on je meko i udobno utočište grinja, koje alergičarima mogu da izazovu mnogo problema. Nije potrebno okretati dušek. Usisajte dušek pomoću odgovarajućeg nastavka i poprskajte ga mešavinom vode i mirisnog ulja.

Mašina vam ostavlja tragove na odeći nakon pranja? Evo kako da rešite ovaj problem

Preuzmite android aplikaciju.