Početna > Život i stil
Život i stil

Koliko često treba da čistite sunđere za pranje sudova?

Običan sunđer je zapravo moćan električni alat u kuhinji – upija, riba i uklanja prljavštinu, ostavljajući naše posuđe besprekornim. Ali čak i sunđeru je potrebno malo čišćenja jer je to jedan od najprljavijih predmeta u našim kuhinjama.
Foto: Pixabay/Ralphs_Fotos

Na sreću, čišćenje vašeg sunđera može biti brzo i lako. Evo tri različita načina da ga očistite i održite čistim duže.

Koliko često treba čistiti sunđere za sudove?

Kao predmet koji čisti sve prljave predmete i površine u vašoj kuhinji, ne čudi što je sunđer jedan od najprljavijih predmeta u domu. Da biste sprečili da sunđeri sadrže klice i bakterije, treba ih čistiti svakodnevno (ako sunđer ne koristite svaki dan, obavezno ga čistite svaki dan kada ga koristite). U zavisnosti od toga koliko često se koriste, sunđere treba menjati svake dve do četiri nedelje. Ali pre nego što počnete da se plašite još jednog kuhinjskog posla, duboko udahnite – uz pomoć nekoliko trikova, čišćenje vašeg sunđera može biti zabavno.

Izbeljivač

Kao jedno od najjačih sredstava za čišćenje, čišćenje vašeg sunđera izbeljivačem biće lako, a usput možete očistiti i sudoper.

Korak 1: Isperite sunđer Kada je posuđe gotovo i sudoper čist, isperite prljav sunđer i sudoper da biste se oslobodili ostataka hrane ili prljavštine.

Korak 2: Napunite sudoper Zatim napunite sudoper toplom vodom i izbeljivačem, sipajući 3/4 šolje izbeljivača u sudoper. Ovaj iznos se može udvostručiti ili utrostručiti pročitajte ako želite veći nivo vode, koji će dezinfikovati veći deo lavaboa.

Korak 3: Natopite sunđer Stavite sunđer u rastvor izbeljivača i vode i ostavite da se namače pet minuta. Nakon što ovo vreme prođe, iscedite vodu iz sudopera, isperite sunđer i ostavite da se osuši na vazduhu. Slične rezultate možete dobiti i sa belim sirćetom – potopite sunđer u posudu sa belim sirćetom pet minuta pre nego što ga ocedite i isperite.

Mikrotalasna

Brzo i jednostavno rešenje za čišćenje sunđera dolazi u jednom od najsvestranijih kuhinjskih alata — mikrotalasnoj.

Korak 1: Isperite sunđer Pre nego što stavite sunđer u mikrotalasnu pećnicu, isperite ga da biste bili sigurni da na njemu nema velikih ostataka hrane ili prljavštine. Takođe, proverite da li na sunđeru nema metalnih ili plastičnih materijala, jer oni mogu biti opasni.

Korak 2: Mikrotalasna Zatim potopite sunđer u malo čiste vode i stavite ga u posudu (suv sunđer bi se mogao zapaliti u mikrotalasnoj). Stavite posudu u mikrotalasnu pećnicu na jedan minut na najjače, a zatim ostavite da se posuda i sunđer ohlade nekoliko minuta pre nego što uklonite. Nakon što se ohladi, iscedite višak vode i uživajte u svom tek očišćenom sunđeru.

Mašina za pranje sudova

Ovaj metod traje najduže, ali uključuje i najmanje posla, što ga čini odličnim izborom za lijeno čišćenje kasno u noć.

Korak 1: Isperite sunđer Kao i kod mikrotalasne metode, isperite prljav sunđer da biste uklonili višak hrane ili prljavštinu pre nego što nastavite.

Korak 2: Stavite ga u mašinu za pranje sudova Zatim uzmite sunđer i stavite ga na gornju rešetku mašine za pranje sudova. Za razliku od mikrotalasne metode, ovom metodom možete očistiti i metalne jastučiće za ribanje. Pustite ih sa ostatkom prljavog posuđa na visokoj temperaturi. Kada se ciklus završi, imaćete čisto posuđe i čist sunđer.

Sedam grešaka zbog kojih kolači ne uspevaju uvek: Da li otvarate rernu za vreme pečenja?

Preuzmite android aplikaciju.