Početna > Sport > Fudbal
Fudbal

Koliki novac se vrti u arapskom fudbalu? Evo zbog čega su Al Hilal pojačali Sergej, Mitrović, ali i Nejmar

Među brojnim svetskim fudbalerima koji su ovog leta postali članovi Arapskih klubova, našle su se i dve zvezde srpske reprezentacije – najpre Sergej Milinković-Savić, a zatim i Aleksandar Mitrović.
Foto: PrtSc/al_hilal

Najnovije pojačanje Al Hilala jeste upravo Mitrović, koji će se u tom klubu pridružiti Kulibaliju, Rubenu Nevešu, Sergeju i Nejmaru.

Svima je jasno da je novac glavni faktor za silne odlaske igrača u arabijsku ligu, ali o kakvom novcu je reč?

Najpre, pogledajmo Mitrovićev ugovor iz Fulama. Različiti izvori govore o različitim ciframa, ali poznato je da je srpski napadač u Londonu zarađivao otprilike oko 160.000 evra nedeljno.

To bi značilo da je mesečno zarađivao oko 650.000 evra, a godišnje negde oko 7,8 miliona evra.

Foto: Tanjug/AP/Jon Super
Koliko je ugovor za srpske igrače u Al Hilalu „raskošniji“?

Mitrović bi u arapskom klubu godišnje trebalo da zarađuje tek nešto manje od 20 miliona evra. To bi značilo da će mesečno primati oko 1,6 miliona evra, a da će zarađivati oko 400.000 evra nedeljno.

Slična situacija je i sa Sergejem. On je prethodno u istom klubu nešto ranije dobio gotovo identičan ugovor kao sada Mitrović, u odnosu na Lacio, gde je zarađivao oko 5,8 miliona godišnje, 480.000 evra mesečno, a 120 hiljada nedeljno.

Za najveća imena fudbala tretman je više nego poseban
Foto: Tanjug/AP

Nejmar je nekoliko dana pre Mitrovića potvrdio svoj dolazak u isti klub – Al Hilal. Ipak, uslovi su nešto drugačiji.

Brazilac će zarađivati oko 140 miliona godišnje, 11.6 miliona mesečno, a to je oko 2.9 miliona evra nedeljno.

U ugovoru ima i razne bonuse, kao npr. 80.000 evra za svaki meč u dresu Al Hilala, a sveukupno bi za dve godine ugovora trebalo da zaradi oko 300 miliona evra.

Za taj period obezbeđen mu je i smeštaj u vili sa 24 spavaće sobe, sa garažom već popunjenom najluksuznijim automobilima. Takođe, na raspolaganju će mu biti lični vozač i to 24 časa dnevno, a svi troškovi u vidu hrane, usluge i ostalih „sitnica“ biće porkiveni dok igra za arapski klub. Takoreći, Nejmar zarađuje nikad više, a sve što poželi je besplatno.

Ronaldo je započeo trend
Foto: Tanjug/AP Photo/Amr Nabil

Kristijano Ronaldo već „duže“ igra za arapski Al Nasr. Portugalac je u Saudijsku Arabiju otišao u decembru prošle godine, potpisavši ugovor koji mu, navodno, obezbeđuje oko 190 miliona evra godišnje.

To bi značilo da igrajući za Al Nasr zarađuje 16 miliona mesečno, a oko 4 miliona nedeljno, uz verovatno slične bonuse i pogodnosti kakve je dobio i Nejmar.

Dok mnogi ne odobravaju odlaske fudbalskih zvezda u najboljim godinama u arapsku ligu, gledajući cifre teško je ne razumeti zbog čega bi neko igrao za Al Hilal, Al Itihad, Al Nasr i ostale saudijske klubove.

Mitrović i Milinković-Savić nisu jedini Srbi u arapskom fudbalu
Foto: Wikimedia Commons/Oleg Bkhambri (Voltmetro)

Saudijska Arabija oduvek je bila dobar izvor za fudbalere koji žele da zarade novac, pa se već više od decenije fudbaleri sele na arapske terene kako bi zaradili više novca nego što mogu u Evropi.

Ekipu Al Fejha sa klupe predvodi Vuk Rašović, koji je još od 2017. otišao u arapski fudbal i od tada vodio Al Fajsali, Al Dafru i Al Vahdu.

Za Al Fejhu trenutno nastupaju i Vladimir Stojković i Milan Pavkov.

Brat Nemanje Matića, Uroš Matić, nastupa za Abhu.

Saudijska liga prepuna je imena evropskog fudbala koja ste možda zaboravili, ali poslednji talas transfera i raskošnih ugovora možda uspe da učini ono što Saudijci i žele, a to je da njihova fudbalska liga bude na mapi ljubitelja najpopularnijeg sporta na svetu.


Vuleta: Toliko dugo sam maštala i sanjala o ovome

Preuzmite android aplikaciju.