Osim u jednom kraćem periodu u toku leta cena suncokretovog ulja na svetskom tržištu više meseci je u padu. To je dobra vest za potrošače ako uporedimo sa periodom kada je boca zejtina koštala u radnjama i više od 200 dinara.
Mogu li se kupci u Srbiji nadati dodatno nižim cenama od sadašnjih i kada ćemo na policama imati ulje proizvedeno od suncokreta novog roda?
U medijima je nedavno objavljeno da bi ovo ulje trebalo da košta od 120 do 125 dinara, za litar, jer je suncokret u otkupu znatno pojeftinio. U odnosu na 2022. cena je sa 72,8 dinara za kilogram, pala na 41,2 dinara.
„Ovo je bila pogrešno preneta informacija. Tačno je da bi cena prema trgovcima, računajući troškove nabavke suncokreta ovogodišnjeg roda, trebalo da bude od 120 do 125 dinara, plus PDV. Ali na tu cenu trebalo bi dodati nekakvu pravičnu zaradu trgovaca da bi se došlo do konačne cene na polici“ izjavio je Siniša Košutić, direktor fabrike ulja „Viktorijaoil” iz Šida.
On napominje da je cena suncokreta ovogodišnjeg roda znatno niža, ali to nije 41,2 dinara (sa PDV-om) za kilogram, već je čini zbir ove cene i zavisnih troškova nabavke zrna. Kako kaže, u ovom slučaju to je oko 3,5 dinara, po kilogramu, a troškovi obuhvataju marže ugovarača proizvodnje, prevoz suncokreta do fabrike, troškove kontrole kvaliteta, eksternih lagera, silosni kalo.
Prema njegovim rečima, suncokret ovogodišnjeg roda prerađivače u fabrici košta minimalno 355 evra po toni, plus PDV. Ovde nisu uračunati troškovi finansiranja suncokreta u iznosu od 7,5 odsto godišnje.
Naglašava i da je cena koja je ove godine plaćena za domaći suncokret najviša u celoj Podunavskoj regiji. Recimo, u Hrvatskoj je u ovoj žetvi plaćan 315 evra po toni plus PDV, sa uračunatim troškovima nabavke.
Istovremeno, u poslednjih sedam meseci, cena po kojoj uljare prodaju ulje svojim kupcima pala je sa 172 dinara po litru, plus PDV – na 118 dinara plus porez na dodatu vrednost.
Napominje i da se uljarama pad cene njihovog gotovog proizvoda nije dogodio uporedo sa nabavkom novog zrna suncokreta već znatno pre. Zbog toga su, kako kaže, sve domaće uljare u prvih devet meseci 2023. generisale gubitak.
„Sve uljare u Srbiji trenutno na stanju imaju skupe zalihe suncokreta i ulja iz roda 2022. Daljom prodajom to će stvarati nove gubitke. Ove zalihe su posmatrajući konsolidovano celo nacionalno tržište tolike da zadovoljavaju kompletnu godišnju potrošnju u Srbiji“ navodi Košutić.
Dodaje da se sirovim uljem nakon žetve 2022. trgovalo po ceni d 1.300 evra po toni, a da je već pet meseci cena ovog proizvoda od 730 do 770 evra.
Uticaj sukoba u Ukrajini nije zaobišao ni ovaj sektor. Ukrajinska roba, ulje i suncokret, u prethodnih godinu i po dana, našla je put do tržišta srednje i jugoistočne Evrope što su tržišta na koja je godinama plasiran višak srpskog ulja. Zbog svega ovoga postoji ozbiljan cenovni damping i znatan pad profitabilnosti izvoza na ta tržišta.
Situaciju dodatno komplikuje i to što su trenutne zalihe ulja u Srbiji ogromne. Zbirno posmatrano za oba roda 2022. i 2023. na lageru je oko 350.000 tona. Košutić ukazuje da je to više od trogodišnje potrošnje Srbije pa će proizvođači biti prinuđeni da ove viškove izvoze po niskim cenama, što znači da ih očekuje još jedna loša uljarska godina.
Prihod kompanije Meta u trećem kvartalu porastao za 23 odsto
Preuzmite android aplikaciju.