Почетна > Свет
Свет

Колапс у Немачкој због енергетске кризе

Грађанима је саветовано да прозоре и врата држе затворене како би се одржала топлота и да домове проветравају само по потреби.
Фото: Pexels/
Erik Mclean

У Берлину је 90.000 домаћинстава остало без грејања и топле воде.

Како пише „Тагесшпгел“, због нестанка струје настао је проблем у термоелектрани „Ватефал“ у Клингенбергу.

Све се догодило јуче у поподневним сатима, а електрана је морала да се угаси и поново покрене.

Грађанима је саветовано да прозоре и врата држе затворене како би се одржала топлота и да домове проветравају само по потреби.

Мржња према Русији скупо кошта грађане

Немачку погађа енергетска криза незапамћених размера, поготово након што је немачки регулатор суспендовао процес давања дозволе за гасовод „Северни ток 2“.

Многи су овај потез оценили као последицу страха да ће гасовод повећати енергетску зависност Европе од Русије, што тренута ЕУ политичка врхушка након оштре конфронтације са Москвом не сме да дозволи.

Политичка одлука Берлина“преломљена преко колена“ већ сада доноси кобне последице за грађане и приведу.
Дугогодишње форисирање такозване зелене енергије науштрб фосилних горива на енергетском тржишту Европе довело је до опште хистерије и хаоса.

Енергенти у Немачкој поскупели су као никада до сада. Цене струје, гаса и лож-уља у Немачкој буквално су експлодирале

Бројни фактори су утицали на распламсавање ове енергетске кризе, преко кварова у нуклеарним електранама у Француској, на чију струју се ослања велики део Европе, па до слабих ветрова што је повећало ослањање на енергију природног гаса.

Неизбаланисиране одлуке и у енергетском сектору пратиле су и политичке попут санкција и заоштравања односа са Русијом. Занимљива је и чињеница да се Украјина која има отворену подршку ЕУ у сукобу са Русијом противи Северном току 2, који је председник Володимир Зеленски описао као „опасно геополитичко оружје“.

Фото: Pexels/Angelica Reyn

Западне земље годинама истрајавају на идеји да што брже затворе термоелектране и угаси копове угља, који гарантују јефтину струју и да пређе на зелену енергију, што се данас показало као немогуће.

Таква политика је и разлог због кога,енергетска криза тресе Европу. Западни политичари су се прерачунали када је реч о преласку на алтернативне изворе енергије јер су велике наде уложили у ветар који није дувао неколико месеци.

Примера ради у Немачкој наводно имају 50.000 мегавата капацитета струје која се производи на ветар, а сада им ради само 5.000 мегавата, јер је година без ветра.

Када је реч о такозваној „Зеленој агенди“ познаваоци тврде да је то заправо нова идеологија путем које богате западне државе које су завршиле своје индустријске револуције, користећи угаљ и нафту, јефтину струју, сада спречавају неразвијене земље да те енергете употребе за свој развој.

Kriza na tržištu energije naterala Uniper da traži pomoć

Преузмите андроид апликацију.