Početna > Život i stil
Život i stil

Koju odeću treba prati češće, a koju ređe?

Mašina za veš je dragocen pomoćnik u kućnim poslovima, posebno ako imamo veliku porodicu ili ako u kući ima male dece koja se često prljaju. Ali koliko često treba da peremo odeću, peškire i kuhinjske krpe?
Foto: Pixabay/stevepb

U stvari, mnogi prave grešku što ne peru neku odeću i dodatke od tkanine onoliko često koliko bi trebalo, već peru stvari koje bi mogle da se nose još nekoliko puta pre nego što završe u korpi za veš. Generalno, ako je odeća bez mirisa i mrlja, može da izdrži još nekoliko dana bez pranja.

Predmeti koje treba ređe prati
Grudnjak

Iako je grudnjak u kontaktu sa kožom, može se nositi nekoliko dana pre pranja jer ne upija preveliku količinu znoja i sebuma – za razliku od gaćica koje treba menjati svaki dan. Očigledno, tokom letnje sezone ili ako se mnogo znojimo, bolje je da operete grudnjak nešto ranije.

Sportska odeća

Trenerke, hulahopke i sportske košulje su po svojoj prirodi dizajnirane da budu otporne na znoj – što je normalno za bavljenje sportom. Dakle, ako smo radili i naša oprema je mokra od znoja, radimo brzi test mirisa i stavljamo sve u mašinu za pranje veša samo ako primetimo prisustvo neprijatnih mirisa – ako ne, samo pustite odeću da se provetri u otvoreno (ali dalje od direktne sunčeve svetlosti).

Farmerke

Često pranje farmerki može uništiti tkaninu i uzrokovati gubitak boje i teksture. Ako baš treba da operemo pantalone (ili teksas jaknu), bolje je da izbegnemo centrifugalnu silu mašine za pranje veša i nastavimo sa pranjem ruku u hladnoj vodi.

Džemperi

To su odevni predmeti koji se nose preko drugih tkanina i nikada nisu u kontaktu sa golom kožom. Ovo omogućava smanjenje oštećenja kože od znoja i sebuma. Dakle, tokom zime možemo da obučemo isti džemper tri ili četiri puta pre nego što ga operemo.

Predmeti koje treba češće prati
Posteljina

Mnogi ljudi (kao što pokazuje nedavno istraživanje u Velikoj Britaniji) nameštaju krevete samo svaka tri ili četiri meseca! Umesto toga, posebno u toplijim mesecima, posteljinu treba menjati najmanje jednom u dve nedelje. Jastučnicu, kontejner mrtve kože, sebuma i bakterija sa našeg lica, treba menjati dva puta nedeljno.

Kuhinjski peškiri

Ovo su prave zamke za klice i bakterije jer upijaju prljavštinu i ostatke hrane u kuhinji. Ako potom ovim krpama sušimo posuđe i pribor za jelo, zagarantovano je razmnožavanje bakterija u celom okruženju. Krpe pored ringle treba da menjamo najmanje jednom nedeljno, a ostale krpe (koje ćemo staviti da se peru na kraju dana) odvojiti za sušenje posuđa.

Peškiri

Iz istog razloga vezanog za razmnožavanje mikroba, čak i peškire u kupatilu treba menjati najmanje jednom nedeljno. Osim što upijaju vodu i sapun, dolaze u kontakt sa našom kožom – a time i sa sebumom, peruti, mrtvim ćelijama i znojem.

Sunđeri

Bilo da su namenjeni za pranje sudova i lonaca ili za čišćenje čoveka, sunđeri su i savršeno mesto za skrivanje gljivica, klica, bakterija i buđi. Svakih deset/petnaest dana, tako da ne zaboravite da operete naše sunđere u mašini za veš na najmanje 60 stepeni.

Uklonite kamenac sa pegle uz pomoć neobičnog sastojka

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake