Početna > Život i stil
Život i stil

Koji su simptomi raka dojke i kako obavi samopregled?

Rak dojke je najčešći rak kod žena. Može se javiti i kod muškaraca, a važno je reagovati na prve znake promena na dojkama.
Foto: Pixabay/marijana1
Uzroci raka dojke

Rak dojke nastaje kada ćelije u grudima pokazuju abnormalnosti. Rastu mnogo brže od zdravih ćelija i formiraju grudvicu. Rak dojke se najčešće javlja kod žena starijih od 50 godina, ali u manjem broju mogu da obole i mlađe žene i muškarci. Različiti faktori mogu uticati na pojavu raka dojke. Pored genetske predispozicije, postoje i različiti spoljni faktori koji utiču na pojavu kvržice. Gojaznost, prekomerna konzumacija alkohola, menopauza, kasna trudnoća, ali i neplodnost ili rođenje prvog deteta posle 30. godine i prve menstruacije pre 12. godine. Šansa da dobijete rak dojke raste sa godinama, a ako je neko u vašoj porodici imao rak dojke, povećava se i šansa da dobije.

Simptomi raka dojke

U prvoj fazi skoro da nema simptoma. Tumor je možda premali da bi se osetio, ali će zato mamograf pokazati promene. Najčešći simptom, ili prva indikacija da nešto nije u redu, je opipljiva kvržica u dojci. Pored toga, treba obratiti pažnju i ako je došlo do promene veličine ili oblika dojki ili možda promena na koži oko bradavica. Takođe, znak raka dojke mogu biti i iscedak iz bradavica ili crvenilo kože, bol u dojkama, otok i ljuštenje kože sa dojke, kao i kvržica ili otok ispod pazuha. Ako primetite bilo šta od ovoga, obratite se svom lekaru i pratite dalja uputstva. Možda nije u pitanju rak dojke, već benigna cista i zato je važno otići na pregled kako bi se otkrio pravi uzrok tegobe.

Da li se rak dojke može sprečiti?

Ne postoji način da se potpuno spreči pojava ove bolesti. Postoji niz promena koje možete da uradite i koje mogu smanjiti rizik od raka dojke. Pre svega, uvedite vežbanje u svakodnevni život i obratite pažnju na telesnu težinu, jer upravo gojaznost nosi sa sobom rizik od raka. Važno je da se bolest otkrije u početnoj fazi, jer rano otkrivanje tumora može značiti lakšu izlečivost raka dojke. Zato je važno da svoje grudi proverite samopregledom, a evo i kako.

Samopregled dojke

Pregled treba obaviti između šestog i desetog dana menstrualnog ciklusa ili neposredno nakon menstruacije. Ukoliko nemate menstruaciju, pregled se može obaviti u bilo kom trenutku, ali je važno da pregled obavljate istog dana svakog meseca.

Pre svega, dobro pogledajte izgled dojki i vidite da li ima vidljivih novih promena, a zatim počnite sa samopregledom.

Postoje tri načina za pregled dojke.

Pregled posmatranjem

Stanite ispred ogledala spuštenih ruku i pogledajte kako izgledaju vaše grudi. Zatim podignite ruke iznad glave i pogledajte ponovo. Podignite desnu ruku i levom rukom pomerite donje delove desne dojke i posmatrajte da li će se pojaviti neka promena. Uradite isto sa desnom rukom i levom dojkom. Okrenite se sa svih strana i vidite da li je sve u redu. Stavite ruke na kukove i stisnite ih i stisnite grudne mišiće. Posmatrajte da li vidite bilo kakve promene.

Pregled tokom tuširanja

Kada se tuširate, zapjenite ruku, spojite prste i kružnim pokretima se krećete oko grudi. Neka vam prsti i grudi budu mokri. Pređite rukom preko dojke i osetite da li osećate kvržicu. Prođite kroz sve detaljno i takođe osetite područje ispod pazuha. Uvek je važno koristiti suprotnu ruku i suprotnu dojku. Tako se desna dojka pregleda levom rukom i obrnuto. Ako primetite nešto neobično, posetite lekara. Samopregled treba raditi redovno svakog meseca, kako bi se promene mogle pratiti iz meseca u mesec.

Pregled ležeći

Treći način ispitivanja je u ležećem položaju. Lezite i stavite jastuk ispod levog ramena i podignite levu ruku iznad glave. Koristite tri prsta desne ruke i opipajte levu dojku. Kružnim pokretima prvo nanesite blagi, zatim srednji i na kraju čvrst pritisak na celu površinu dojke. Stisnite bradavicu i obratite pažnju na iscjedak i promene na bradavici. Ponovite sve sa drugom rukom i drugom dojkom. Ne zaboravite da pregledate i područje pazuha. Ako osetite grudvice, to je sasvim normalno jer su grudi prirodno kvrgave teksture. Upravo zbog toga je važno pratiti razvoj situacije iz meseca u mesec i znati koje su kvržice stare i normalne, a koje su se promenile i da li su se pojavile nove kvržice ili zadebljanja.

Vrste lekarskih pregleda

Ako primetite kvržice u dojci, nakon posete lekaru, sledeći korak je ultrazvuk.

Ultrazvuk koristi zvučne talase da stvori sliku problema duboko u dojci. Ultrazvuk može reći razliku između tumora ili benigne ciste.

Da bismo bili sigurni o čemu se tačno radi, sledeći pregled je mamografija, koja se preporučuje jednom godišnje za sve žene preko 40 godina. Moguće je da će lekar želeti i da uradi biopsiju kako bi se uverio da je u pitanju rak dojke, a postoji i nuklearna magnetna rezonanca koja se koristi za neke vrste tumora. U zavisnosti od ozbiljnosti situacije, mogući su dodatni pregledi i testovi.

Rak dojke je najčešći kod žena, a prve promene na dojkama su znak upozorenja.

Ne zaboravite na važnost samopregleda, kao i redovnih ultrazvučnih i mamografskih pregleda, i odazovite se pozivu Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke.

Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke – Priča jedne Novosađanke

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake