Почетна > Зелени град

Зелени град Нови Сад Новосадске приче

Касарна ,,Др Арчибалд Рајс“ крије многе тајне, али и њиховог сведока – заштићени платан делио је двориште са 6 различитих војски

Касарна „Др Арчибалд Рајс“ изграђена за време Аустроугарске монархије осим што крије језиве тајне, крије и немог сведока свих терора и страдања многих родољуба у протеклих 130 година на овим просторима.
платан
Фото: Градске инфо

У питању је Споменик природе ,,Јаворолисни платан у Новом Саду“ који је 1995. године проглашен заштићеним подручјем III категорије због својих истакнутих биолошких вредности чиме привлачи пажњу и доминира централним простором великог дворишта касарне.

Јаворолисни платан често се назива још и лондонски платан, а настао је у XVII веку као хибридна врста у Енглеској укрштањем источног и западног платана. Као високо листопадно дрво широке крошње расте у висину до 35 m, са деблом пречника до 2,3 m.

платан
Фото: Pixabay/4volvos

Због велике отпорности на загађења идеалан је за садњу у урбаним зонама па се сврстава међу врсте које имају највише могућности да се гаје у градовима, а у нашој земљи платан је једна од веома често коришћених дрвенастих врста на зеленим површинама.

Јаворолисни или лондонски платан има крупне, необично лепе и препознатљиве листове, који поред тога што праве добар хлад, лако се и скупљају када пред зиму опадну. Стабло има белу, ишарану кору, која је декоративна преко целе године, посебно током зиме, када је лишће не скрива, а такође има и зимски „накит“, односно плодове, који попут лоптица висе са грана.

платан
Фото: Pixabay/Lefthand
У касарни у Футошкој улици били су смештени војници више држава од Аустроугарске, Краљевине Југославије, окупационе фашистичке Мађарске, затим СФРЈ, Србије и Црне Горе те на крају Србије.

Како су се смењивале војске, тако се мењао и назив касарне, првобитно се звала ,,Хонведска касарна надвојводе Јозефа“ па ,,Краља Александра“, затим ,,Маршал Тито“ и на крају ,,Др Арчибалд Рајс“.

платан
Фото: PrtSc/mapio.net

Језиви злочини у дворишту касарне дешавали су се за време Другог светског рата и тада је касарна била место стратишта.

Насмрт претучене и унакажене жртве мађарски фашисти су вешали управо у сенци овог платана, где су скончали многи Новосађани. Неки од њих су Сава Ђисалов, Петар Блажић, Сава Љубојев, Светозар Марковић – Тоза и други.

Тако да поред истакнутих биолошких вредности стабло јаворолисног платана које се налази у дворишту касарне има и историјски значај, чиме се употпуњује основа за његову заштиту.

Једно од најпознатијих стабала ове врсте у нашој земљи је свакако и чувени платан у Топчидеру испред конака кнеза Милоша.

платан
Фото: Wikimedia Commons/Andy Mabbett

Овај платан се одликује великим обимом стабла и разгранатом крошњом. Стар је око 190 година, а сматра се да је посађен током изградње конака, око 1830. године.

Najstariju fontanu u gradu krasi prelepa figura, delo prvog srpskog vajara (FOTO/VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.