Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Koji muzej se nalazi između Arhiva Vojvodine i Muzeja Vojvodine i kada je on otvoren?

Mnogi znaju da je centar grada stecište kulturnog života, odnosno mesto u kome se nalaze brojne institucije sa odličnim postavkama. Zanimljivo je da se često u nabrajanju ovih institucija zaboravi ovaj relativno skoro otvoren muzej koji se teritorijalno nalazi između Arhiva Vojvodine i Muzeja Vojvodine.
Foto: Gradske info

U pitanju je Muzej prisajedinjenja koji se zvanično nalazi u sklopu Muzeja Vojvodine. Muzej se prostire između Arhiva Vojvodine i Muzeja Vojvodine jer je smešten u jednom delu zgrade Muzeja Vojvodine koja je za ovu potrebu posebno adaptiran.

Muzej prisajedinjenja nastao na stogodišnjicu od prisajedinjenja Vojvodine Kraljevini Srbiji

Moglo bi se reći da je ovaj Muzej dugo čekao da postane ideja i da se na kraju iz te ideje rodi kao postojeća stvar. Tek 2016. je nastala incijativa za otvaranjem muzeja, a dve godine kasnije, odnosno na stogodišnjicu od prisajedinjenja Vojvodine Kraljevini Srbiji, 25. novembra 2018. godine, muzej je i zvanično otvoren.

Muzej prisajedinjenja je nastao sa ciljem da svedoči o ovom značajnom događaju koje je uticao na sudbinu mnogih Srba, kao i drugih naroda.

Naime, sam događaj na kome je pročitana deklaracija o prisajedinjenju Vojvodine Kraljevini Srbiji jeste događaj poznat kao Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena u Banatu, Bačkoj i Baranji.

Skupštinu je otvorio otvorio prota Jovan Hranilović. Zasedanje Skupštine vodio je dr Ignjat Pavlas, advokat, poznati srpski nacionalni radnik. Osim Pavlasa u narodu se za ovu skuštinu posebno vezuje ime Jaša Tomić, jedan od najistaknutijih novosadskih i srpskih političara. Smatra se da je on pročitao odluke koje su proglasile prisajedinjenje Vojvodine Kraljevini Srbiji.

Od 757 osoba koje su na Narodnoj skupštini imali pravo glasa bilo je i sedam žena što je predstavljalo presedan u Evropi da su žene imale pravo glasa. Među tih sedam žena bila je i Milica Tomić, ćerka jednog od najistaknutijih političkih lidera 19. veka, Svetozara Miletića.

Simboličnoj godini otvaranja Muzeja prisajedinjenja priključuju se još neki datumi, poput stogodišnjice od završetka Prvog svetskog rata.

Muzej čiji eksponati govore o Narodnoj skupštini

Muzej prisajedinjenja koji se danas nalazi kao deo stalne postavke Muzeja Vojvodine, donosi izložbu eksponata koji kazuju nešto više o ovom događaju.

Eksponati se odnose kako na ličnosti Narodne skupštine, tako i na predmete koji su se na Narodnoj skupštini nalazili. U pitanju su zvona, ćilimi, slike, dokumenti i sve što se tog 25. novembru 1918. godine u prostorijama u kojima se skupština održala.

Treba napomenuti da posetioci mogu da osmotre i uoče učesnike Narodne skupštine jer su u muzeju izložene i fotografije nekih od najznačajnijih imena toga doba, a koji su zastupali srpske interese na velikoj Narodnoj skupštini.

Novosađani, da li znate gde se u Novom Sadu nalazi palata Habag? (FOTO/VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.