Meso je osnovna namirnica u mnogim dijetama širom sveta, pružajući vredan izvor proteina i esencijalnih nutrijenata.
Međutim, određeno meso, posebno prerađeno, upozoravaju pojedini stručnjaci, može doprineti upali u telu i potencijalno dovesti do gojenja ako se redovno konzumira.
Kezia Džoj, doktorka, navela je koje su to, prema njenom mišljenju, „tri najgore vrste mesa kada su u pitanju upale i gojenje“.
Prerađeno meso
Džoj je kazala da su prerađeno meso, crveno meso i konvencionalno uzgojeno meso tri najgora krivca za pogoršanje upala, kao što je reumatoidni artritis i doprinos debljanju.
– Kobasice, slanina, viršle i delikatesi koji su sušeni, dimljeni ili soljeni često sadrže visok nivo zasićenih masti, kao i aditiva kao što su nitrati, koji mogu doprineti upali. Prerađeno meso je takođe ima puno kalorija i soli, što može dovesti do debljanja i povećanja krvnog pritiska – kaže Džoj.
Crveno meso
Iako je crveno meso vredan izvor esencijalnih nutrijenata poput gvožđa i proteina, prekomerna konzumacija, posebno masnih komada, povezana je sa zdravstvenim problemima. Štaviše, crveno meso je kalorično, što ga čini lakim za prekomernu konzumaciju, što može dovesti do gojenja.
Džoj navodi da masni komadi crvenog mesa i mlevene govedine s visokim sadržajem masti mogu podstaći upalu i gojenje kada se konzumiraju u prekomernoj količini. Oni su bogati zasićenim mastima, što može povećati nivo lošeg holesterola (LDL) i doprineti razvoju srčanih bolesti.
Konvencionalno uzgojeno meso
Konvencionalno uzgojeno meso često uključuje upotrebu antibiotika, hormona i loše životne uslove za stoku. Ove prakse mogu dovesti do proizvodnje mesa koje može sadržavati rezidualne antibiotike i hormone, što može poremetiti prirodnu hormonsku ravnotežu tela i potencijalno doprineti upali.
Džoj to elaborira i objašnjava zašto jedenje ove vrste mesa može štetiti našem zdravlju.
– One često potiču od životinja uzgojenih u ograničenim operacijama hranjenja životinja. Obično im se daje hrana koja je bogata omega-6 masnim kiselinama i može sadržati antibiotike i hormone. Neravnoteža omega-6 i omega-3 masnih kiselina može da pojača upalu u telu. Upotreba antibiotika i hormona takođe može imati različite zdravstvene posledice, uključujući hormonsku neravnotežu koja potencijalno može doprineti gojenju – dodaje.
Ona dodaje da ovi faktori mogu poremetiti ravnotežu crevnog mikrobioma i hormonsku ravnotežu, potencijalno rezultirajući upalom i povećanjem telesne težine.
Džoj zato predlaže alternative: nemasno meso, masnu ribu poput lososa, skuše i sardine, te biljne proteine kao što su pasulj, tofu i slično.
Preuzmite android aplikaciju.