Početna > Život i stil
Život i stil

Koje suplemente i lekove ne bi trebalo da uzimate zajedno?

Čak i najčešći suplementi, koje ljudi masovno uzimaju, mogu imati kontraindikacije kod nekih lekova.
Foto: Pixabay/Pexels

Stvari koje su prirodne ne moraju nužno biti pogrešne. On objašnjava da su neke supstance, kada se stave u obliku suplemenata, mnogo koncentrisanije nego u prirodnom obliku kada dobro deluju na organizam.

Ispod je nekoliko suplemenata koje ne bi trebalo da mešate sa drugim suplementima ili lekovima.

Riblje ulje

Interakcije sa lekovima: Uzimanje ribljeg ulja i antihipertenzivnih lekova može izazvati nizak krvni pritisak. Takođe, treba biti oprezan kada uzimate riblje ulje i lekove koji mogu povećati krvarenje kao što su aspirin ili ibuprofen. Interakcije sa drugim suplementima: Uzimanje ribljeg ulja sa biljkama koje usporavaju zgrušavanje krvi može dovesti do krvarenja.

Kalcijum

Interakcije sa lekovima: Kalcijum može da utiče na mnoge lekove, uključujući i one propisane za osteoporozu, poznatije kao bisfosfonati. Takođe može uticati na dejstvo lekova za krvni pritisak, antibiotika iz porodice tetraciklina i kinolona i levotiroksina koji se koristi za lečenje hipotireoze.

Ehinacea

Interakcija sa lekovima: Sposobnost ehinacee da stimuliše imuni sistem može poremetiti dejstvo lekova koji slabe imuni sistem, kao što su steroidi.

Melatonin

Interakcije sa lekovima: Pošto melatonin može da vas učini pospanim, njegovo uzimanje i sedativi poput benzodiazepina i nekih antidepresiva mogu izazvati previše pospanosti. Melatonin takođe može izazvati odloženo zgrušavanje, tako da uzimanje i antikoagulansi mogu izazvati modrice i krvarenje. Izbegavajte da uzimate melatonin ako uzimate lekove za krvni pritisak jer može podići krvni pritisak. Interakcije sa drugim suplementima: Ovo može imati sedativni efekat i može pogoršati neželjene efekte melatonina.

Vitamin D

Interakcije sa lekovima: Vitamin D može smanjiti efikasnost lekova za snižavanje holesterola atorvastatinom, kao i nekih lekova za snižavanje holesterola. Takođe, uzimanje vitamina D sa diureticima može dovesti do prekomerne količine kalcijuma u ​​telu što može izazvati probleme sa bubrezima.

Cink

Interakcije sa lekovima: Ako uzimate antibiotike sa kinolinom ili tetraciklinom, cink može otežati telu da apsorbuje ove lekove. Da se ​​to ne dogodi, uzmite antibiotike dva sata pre cinka. Isto važi i za lekove penicilamina, koji se koriste za lečenje reumatoidnog artritisa. Uzmite cink dva sata pre ovih lekova kako biste sprečili lošu apsorpciju panicilamina.

Namirnice koje snižavaju holesterol

Preuzmite android aplikaciju.