Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Које су земље са највећим и најмањим поверењем у продавце половних аутомобила

Кад купујете полован ауто, све је ствар поверења. Међутим, људи у различитим земљама могу имати врло различите нивое поверења у локално тржиште возила. Стручњаци компаније carVertical спровели су истраживање у 17 земаља и анкетирали 4500 особа да би утврдили шта мисле о продавцима половних аутомобила.
Фото: Unsplash/Parker Gibbs

Испитаници је постављено питање да ли верују продавцима половних аутомобила, да ли мисле да је безбедно купити половно возило и да ли очекују да продавци испуне своја обећања.

Британци највише верују продавцима

Купци у централној и западној Европи имају више поверења у продавце него у источној Европи, где су преваре разних врста чешће.

Земље у којима људи највише верују продавцима су Велика Британија (оцена поверења 122,2), Финска (120,4), Словенија (109,7), Немачка (109,4), Словачка (107,5) и Република Чешка (106,4).

Фото: Prt.Sc/carVertical

Међутим, имати велико поверење у продавце не значи и да заслужују то поверење. У Великој Британији, километража је премотана код 14,5% аутомобила, што указује на то да тржиште половњака није транспарентно. Пошто Британци верују продавцима више него људи у другим земљама, они су можда подложнији преварама.

Како објашњава Матас Бузелис, стручњак за аутомобилизам и шеф комуникација компаније carVertical, Велика Британија се много разликује од остатка Европе јер је тамо удео увезених половних аутомобила знатно мањи.

„Због мањег удела увезених возила на тржишту, у Великој Британији прекогранични увоз половних аутомобила је мањи. То значи да је ризик од набавке аутомобила са лажном километражом можда мањи, премда тржиште Уједињеног Краљевства муче другачији проблеми. Скривени отпис и проблеми са неизмиреним финансирањем могу да доведу до лоших искустава при куповини аутомобила на том тржишту”, Матас Бузелис.

Најниже поверење влада у Источној Европи

Међу земљама са средњим поверењем су Француска (102), Србија (100,2), Летонија (94,5), Пољска (94,2), Италија (93,7), Хрватска (93,3) и Румунија (92,8). Чини се да су купци у тим земљама свеснији постојања непоштених продаваца и да су опрезнији приликом куповине половњака.

Најмање поверење у продавце је у Естонији (88), Литванији (81,6), Мађарској (80,5) и Бугарској (79,5).

Те земље имају дугу историју превара у погледу аутомобила. Многим возилима је премотана километража или су учествовала у тежим незгодама у прошлости. Пошто су многи возачи у тим земљама били жртве непоштених продаваца, просечно поверење је ниско.

Бузелис примећује да проток половних аутомобила углавном иде од запада ка истоку. Обично се возилима премота километража кад доспеју у земљу извоза, а затим се понуде на тржишту половњака. Продавци-преваранти нуде добре цене, али често науштрб истинитости историје возила.

Миленијалци не верују продавцима половних аутомобила

Према истраживању компаније carVertical, 55% возача који знају много о техничким аспектима аутомобила верује продавцима. Међутим, људи са мање знања о аутомобилима обично имају мање поверење (17,5%).

Ако је купац вешт механичар, може да избегне аутомобиле у лошем стању, без ризика по свој џеп. Особа са ограниченим знањем о аутомобилима обично не верује продавцима, јер не може сама да прегледа возило и избегне лошу куповину.

Млађа генерација је неповерљивија према продавцима. Свега 17,9% особа старости 25–34 године верује продавцима половњака, у поређењу са 30,3% особа старости 35–44 године. Једно од могућих објашњења је то што су миленијалци боље информисани о преварама са аутомобилима и потенцијалној штети коју им може донети возило у лошем стању.

„Млађа генерација је такође више навикла на савремен начин куповине ствари – преко интернета. Купци обично могу да врате купљен предмет ако не испуњава очекивања или има недостатке. Међутим, те могућности нема са половним аутомобилима у неким земљама, а цела процедура је знатно компликованија. Можда то доприноси одсуству поверења”, каже г. Матас Бузелис.

Znate li kojim premijum brendovima automobila najbrže pada vrednost?

 

Преузмите андроид апликацију.