Bresprekorno uređen prostor svakako podrazumeva i uključivanje biljaka.
Biljke su te koje će dodatno oplemeniti vaš životni prostor, uneti duh prirode u isti. Ono što je nekad problem jeste nedostatak ventilacije, svetla ili pak tame. Međutim, postoje i vrste koje su prilagodljive i lakše će se adaptirati na zatvoren prostor.
Kroton (Croton lawianus)
Oglikuju ga veliki, šareni listovi koji variraju u nijansama od zelene i žute do crvene i ljubičaste. Ovaj žbunić skreće pažnju zbog svojih sjajnih listova i dugog životnog veka.
Održavanje: Ova biljka zahteva višečasovno izlaganje sunčevoj svetlosti, pa je stoga pogodno da bude u blizini prozora i u prostorijama koje su dobro osvetljene. Pogoduje joj toplija klima i može da dostigne visinu od 2 do 3 metra.
Treba joj orezivati grane kako bi dalje rasla i širila se. Najbolje je da zemlja bude vlažna, ali ne i natopljena. Prilikom održavanja ove biljke obavezno treba nositi rukavice, jer njen sok sadrži toksična svojstva koja mogu izazvati iritaciju kože.
Difenbahija
Moglo bi se reći da je ovo najpopularnija sobna biljka, čija visina doseže i do 50 centimetara. Osetljiva je na niske temperature, pa joj zato pogoduje tropska i suptropska klima.
Održavanje: Prija joj srednja svetlost, ali najbolje je postaviti je blizu prozora i prirodnog svetla. Zahteva vlažnost, stoga je potrebno zalivati je svakodnevno. Kako poseduje visoku koncentraciju kalcijum-oksalata, hemikalije koja može biti toksična ako se proguta i izaziva gušenje. Zbog toga se mora držati van domašaja dece i životinja.
Nefrolepis – Kućna paprat
Ova biljka se ne može prilagoditi hladnom okruženju, stoga preferira tropsku klimu.
Održavanje: Zbog varijacije u veličini lišća, mora se orezivati, đubriti i stavljati na prirodnu ali indirektnu sunčevu svetlost. Zemlja mora biti vlažna i bogata organskim materijama. Može se nalaziti zasađena u saksiji a može i da visi.
Zamija
Ova biljka se fantastično adaptira na postojeće uslove, pa je stoga zahvalna za zatvorene prostore. Ne zahteva veliko zalaganje oko održavanja i može se nalaziti i pod slabim osvetljenjem.
Održavanje: Ukoliko je izložena većoj količini svetlosti, preporučuje se da biljka dobije više vode. Ako dobija previše vode, može postati žuta. Listovi se moraju redovno čistiti crevom ili vlažnom krpom kako bi se uklonila prašina i zadržo sjaj. Ne zaboravite da uklonite mrtve grančice.
Zlatna puzavica
Ova ukrasna, zimzelena i polu-zeljasta biljka vodi poreklo iz područja koja karakteriše umerena klima, stoga se može prilagoditi niskim temperaturama.
Održavanje: Slobodno je držite u zatvorenom. Obično se uzgaja u visećim saksijama na prirodnom svetlu ili u polu hladu.
Sanseverija
Sa svojim izuzetnim vertikalnim i cilindričnim listovima, ovo je idealna sobna biljka s obzirom na svoju izdržljivost i dugovečnost.
Održavanje: Ova biljka ne zahteva veliko održavanje. Treba je zalivati jednom na svakih 15 dana i ne zahteva orezivanje. Važno je naglasiti da voda mora da se sipa u zemlju a ne preko listova.
Ukrasna palma
Idealna za tropsku klimu, ova biljka izgleda kao japanska lepeza.
Održavanje: Preporučuje se da bude postavljena na prozore ili terasu, ali ne na direktnoj svetlosti. Treba je zalivati oko 4 puta nedeljno, a takođe i prskati vodom po listovima.
Sukulenti
Debelio lišće čuva vodu dugi vremenski period, zbog čega se ove vrste biljaka lako održavaju.
Održavanje: U slučaju da lišće počne da vene, samo treba povećati količinu vode, a ako počnu da trule, smanjite količinu vode. Ako ove vrste biljaka gube lišće, moguće je da ne dobijaju dovoljno svetlosti pa se u ovom slučaju preporučuje se da se stave pod direktnu sunčevu svetlost 4 sata dnevno.
Preuzmite android aplikaciju.