Na današnji dan, 27. januara prema Gregorijanskom kalendaru, a 14. januara prema Julijanskom kalendaru, Srpska Pravoslavna Crkva obeležava Savindan, odnosno praznuje i slavi Prvog srpskog arhiepiskopa i prosvetitelja Svetog Savu.
Pored Srpske Pravoslavne Crkve ovaj datum, već dva veka praznuju, i sve srpske škole. Naime, Savindan je davne 1840. godine proglašen i usvojen kao slava svih škola u Srbiji.
Upravo se na taj dan i u školama, a i širom njih, pevaju pesme posvećene ovom velikom sprskom prosvetitelju i svecu. Neke od njih ispevane su veoma davno, služe danas kao himne, a dok se druge tek rađaju i postaju veoma voljene i negovane.
Istakli smo samo one pesme koje su najpopularnije za slušanje. Treba napomenuti da od navedenih pesama ima više prepevanih verzija, s toga možete uživati i u drugim izvedbama poput dečijih horova, različitih solista i dr., a ovo su ipak one koje na jutjubu beleže najvišu preglednost publike.
1. „Himna Svetom Savi“
Prva na listi pesama posvećenih Svetom Savi je svakako „Himna Svetom Savi“ bez koje zasigurno ne može proći ni jedna školska slava. Autor ove himne je nepoznat, ali smatra se da je napisana od strane monaškog lica početkom 19. veka, tačnije u periodu između 1804-1817. godine, kako se navodi na sajtu Hrama Svetog Save.
Prvu kompoziciju za ovu himnu napravio je Kornelije Stanković polovinom 19. veka.
Danas je ovo jedna od najpoznatijih srpskih himni i uglavnom se izvodi horski.
2. „Ko udara tako pozno (Sveti Sava)“
Pesma „Ko udara tako pozno u dubini noćnog mira“ opevana je pre nekoliko godina od strane poznate srpske umetnice Danice Crnogorčević. Pesma je nastala 30 godina pre Daničinog izvođenja, 1889. godine.
Pesmu je napisao naš pesnik Vojislav Ilić.
Daničino pevanje Ilićevih stihova spadaju u jedne od njenih najpopularnijih i najopevanijih pesama. Pesma se ističe po melodičnosti, parnoj rimi i dubokim značenjem koji zajedno sa melodijom pomenute kompozicije čini posebnu draž.
3. „Sveti Savo mudra glavo“
„Sveti Savo mudra glavo“ je još jedna od najlepše ispevanih pesama koju je napisao naš čuveni pesnik i pisac Ljubivoje Ršumović. Ova pesma je napisana za „dečije glave“, jer se u tekstu upravo oni obraćaju mudroj svetiteljskoj glavi – da im kaže šta je zdravo i šta važi.
Prava rima i prepoznatljivo dobri stihovi Ršumovića, u dečijoj izvedbi prvo je odradila Leontina Vukomanović (kompozitor pesme) sa svojim poznatim dečijim horom „Čarolija“. Ova pesma popularna je i u još jednom izvođenju, koji je dostupan ispod teksta, ali i na jutjubu.
Srpska pravoslavna crkva i škole danas proslavljaju Savindan
Preuzmite android aplikaciju.