Početna > Srbija
Srbija

Koje su najotrovnije zmije u Srbiji?

Srbija je bogata biljnim i životinjskim vrstama, pa je tako nastanjuje i dosta vrsta zmija. Većina ljudi ih se plaše, iako su one najčešće bezopasne i ne poseduju otrov koji bi mogao ugroziti zdravlje čoveka.
Foto: Wikimedia.Commons/ Wilfried Berns at German Wikipedia

Mnogima nije prijatno kada vide zmije u kući, dvorištu ili na radnom mestu. Iako, zapravo, ne treba da paničimo kada vidimo zmiju, retko ko zna u tom momentu kako da postupi.

Međutim, postoji par vrsta kojih treba da se pazimo! U nastavku teksta pročitajte koje su zmije otrovnice u Srbiji.

Poskok (Vipera ammodytes)
Foto: Wikimedia.Commons/Sonioa

Poskok ima najjači otrov, i on je najrasprostranjenija otrovnica u Srbiji. Živi na brdovitim delovima, na nadmorskoj visini od 1200 do 1500 metara. Poskoka ćete prepoznati po malom rogu na vrhu glave, koji je zapravo izraslina kože i tkiva.

Obično je naseljen na toplim staništima, hrastovih šuma, kanjona, kamenjara, najaktivniji je leti i najčešče lovi preko dana.

Šarka (Vipera berus)
Foto: Wikimedia.Commons/Zoran Gavrilović

Šarka je prisutna u Vojvodini i u ravnicama, a najčešće naseljava hladna i vlažna staništa, u nizijskim ali i planinskim predelima. Ima trouglastu glavu i mali vrat koji je znatno uži od tela. Prepoznatljive su po romboidnim šarama, a mogu biti različitih boja.

Imaju karakterističan red belih krljušti uz rub gornje vilice. Otrov ubrizgava ujedom, kroz žljeb otrovnog zuba. Otrov sporo deluje i nije naročito snažan, ali može da usmrti i čoveka.

Šargan (Vipera ursinii)
Foto: Wikimedia.Commons/Benny Trapp

Ova vrsta se retko sreće u Srbiji! Podseća na šarku ali šargan ima izraženiju cik-cak šaru koja je obično tamnosmeđe ili sivkaste boje. Obično naseljava prostore na Prokletijama, Šar planini i visokoplaninske pašnjake i livade, iznad 1.500 m nadmorske visine.

Otrov ove zmije je dosta slab i ne može da usmrti čoveka.

U Srbiji još 2.060 novozaraženih, preminulo šest osoba

 

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake