Period oporavka nakon porođaja može trajati od šest nedelja do šest meseci, a ponekad i duže. Dok se oporavljate, možda ćete imati postporođajno krvarenje, noćno znojenje, kontrakcije materice i druge simptome. Odmor, kvalitetna hrana i vreme će vam pomoći da se oporavite, kako fizički tako i psihički.
Svaka mama je drugačija. U prvih šest nedelja, većina simptoma bi trebalo da prođe, ali neki mogu da traju mesecima. Naravno, oporavak će varirati u zavisnosti od toga da li ste imali vaginalni porođaj ili carski rez, ali mnogi simptomi su slični.
Koliko dugo traje postporođajno krvarenje?
Normalno je da imate vaginalno krvarenje prvih nekoliko dana nakon porođaja. Ovaj iscedak se sastoji od krvi, bakterija i odbačenog tkiva iz sluzokože materice. Dva do četiri dana nakon rođenja, iscedak će postati vodenastiji i ružičasti. Otprilike 10 dana nakon porođaja, to će biti samo mala količina belog ili žutog iscedka, koji će verovatno nestati u naredne dve do četiri nedelje.
Porođaj i porođaj takođe mogu uticati na bešiku, uzrokujući privremeni otok i gubitak osećaja. Prvih dana nakon porođaja možda nećete osećati potrebu za mokrenjem, posebno ako ste imali vakuum ili epiduralni vaginalni porođaj.
Nakon porođaja, telo će početi da izbacuje svu višak tečnosti koju ste akumulirali tokom trudnoće. Bešika se brzo puni tečnošću, do 3 litra dnevno, tako da je neophodno često mokrenje, čak i ako ne osećate potrebu. Ako se previše urina nakupi u bešici, možda ćete imati poteškoća da dođete do toaleta. Štaviše, vaša bešika bi se mogla uveliko proširiti, što može izazvati probleme sa mokrenjem, otežati kontrakcije materice, što zauzvrat dovodi do više bola i obilnijeg krvarenja.
Ako ne možete da urinirate u roku od nekoliko sati od porođaja, moraćete da koristite kateter za ispuštanje urina iz bešike. Ako ste se porodili carskim rezom, kateter koji ste imali tokom operacije ostaće na mestu ubrzo nakon porođaja.
Da li će se materica vratiti u normalu?
U roku od samo nekoliko minuta nakon porođaja, kontrakcije dovode do smanjivanja materice, a njena isprepletena vlakna se skupljaju baš kao i tokom porođaja. Ove kontrakcije takođe pomažu da se placenta odvoji od zida materice. Nakon što se posteljica rodi, kontrakcije materice zatvaraju otvorene krvne sudove za koje je placenta pričvršćena. Ovo može uzrokovati da osetite grčeve.
Prvih nekoliko dana nakon porođaja moći ćete da osetite vrh materice blizu pupka. Za nedelju dana materica će biti upola manja, a posle dve nedelje će se vratiti u karlicu. Za otprilike četiri nedelje trebalo bi da bude blizu veličine pre trudnoće. Ovaj proces se naziva involucija materice.
Koliko će vremena trebati da se smanji stomak nakon rođenja?
Čak i nakon što se materica smanji na svoju normalnu veličinu, i dalje možete izgledati kao da ste trudni. To je zato što su trbušni mišići istegnuti tokom trudnoće i potrebno je vreme i redovna vežba da se trbušni mišići vrate u formu.
Koliko će vam trebati da smršate?
Odmah nakon porođaja bićete lakši i do 12 kilograma. Izgubićete količinu koju je vaša beba imala, obično 3 do 4 kile, oko kilogram placente i još nekoliko kilograma krvi i plodove vode.
Verovatno se nećete vratiti na težinu neko vreme pre trudnoće, ali ćete nastaviti da gubite težinu tokom postporođajnog perioda. Telo će eliminisati svu dodatnu vodu koju su vaše ćelije zadržale tokom trudnoće. Do kraja prve nedelje verovatno ćete izgubiti oko 2,5 litara vode.
Koliko dugo traje znojenje posle porođaja?
Mnoge žene se obilno znoje u nedeljama nakon porođaja, posebno noću. Znojenje je jedan od načina na koji se telo oslobađa vode zadržane tokom trudnoće. Čak i nakon što nestane višak vode, moguće je da ćete se znojiti zbog hormonalnih i metaboličkih promena povezanih sa dojenjem.
Da li će se moja vagina ikada vratiti u normalu?
Ako ste rodili vaginalno, vagina će verovatno ostati malo šira nego što je bila ranije.
Odmah nakon porođaja, vagina je otvorena, otečena i ranjiva. Tokom narednih nekoliko dana, otok se smanjuje i vagina počinje da vraća mišićni tonus. Tokom narednih nekoliko nedelja, postepeno će se smanjivati. Redovnim izvođenjem Kegelovih vežbi možete vratiti tonus mišića vagine.
Ako postoji ruptura na perineumu koja nije zahtevala šivanje, rana treba brzo da zaraste i da izazove samo malu nelagodnost. Ako ste imali epiziotomiju ili značajnu ranu, biće potrebno vreme da rana zaraste, pa sačekajte sa seksualnim odnosom. Ako se osećate neprijatno u tom području, odložite snošaj dok se ne osetite spremni.
Šta da očekujem ako dojim?
Prve sesije dojenja mogu izazvati grčeve u stomaku, jer sisanje bebe stimuliše oslobađanje oksitocina, hormona koji izaziva kontrakcije materice.
A kada vam mleko dođe, obično dva do tri dana nakon porođaja, vaše grudi mogu postati bolne, nežne i tvrde. Ovo stanje bi trebalo da se poboljša za dan ili dva. Često dojenje bebe je najbolja stvar koju možete da uradite, jer je često dojenje ponekad dovoljno da u potpunosti spreči nakupljanje mleka.
Šta ako ne dojim?
Takođe ćete proizvoditi mleko ako ne dojite, što može izazvati znatnu nelagodnost. Bol obično dostiže vrhunac tri do pet dana nakon porođaja, a može proći nekoliko nedelja da se mleko potpuno povuče. U međuvremenu danju i noću nosite grudnjak sa podrškom, stavljajte hladne obloge na grudi da biste ublažili otok i sprečili proizvodnju mleka.
Za ublažavanje bolova možete uzeti paracetamol ili ibuprofen. Ako vam je veoma neprijatno, iscedite dovoljno mleka da biste situaciju učinili podnošljivom. Međutim, ovo može produžiti proces jer stimulacija bradavica i drenaža dojke signaliziraju vašem telu da proizvodi više mleka.
Koliko dugo će gubitak kose trajati nakon porođaja?
Ako vam je kosa postala gušća tokom trudnoće, sada bi mogla početi da opada više. Vremenom, obično u roku od godinu dana, vaša kosa će se vratiti u normalu. Ako ste tokom trudnoće razvili višak dlačica na licu i telu, verovatno ćete najviše izgubiti u roku od šest meseci od rođenja bebe.
Šta se dešava sa mojom kožom nakon porođaja?
Hormonske promene, stres i umor, izazvani novim roditeljstvom, mogu uticati na kožu, ali i na ostatak tela. Neke žene koje su imale savršeno čistu kožu tokom trudnoće mogu primetiti pojačano izbijanje akni u mesecima nakon porođaja. S druge strane, ako ste imali akne tokom trudnoće, možda ćete sada primetiti izvesno poboljšanje.
Takođe, ako imate melazmu (potamnele mrlje kože na usnama, nosu, obrazima ili čelu) ili tamnu liniju (zvanu linea nigra) koja se proteže od pupka do stidne kosti, ne brinite, tamna boja će izbledeti u mesecima nakon rođenja.
Zašto su deca rođena u novembru zdravija i drugačija od druge dece?
Preuzmite android aplikaciju.