Šta nikada ne bi trebalo da pijete ako želite da se rashladite tokom vrelog dana?
Dok Republički hidrometeorološki zavod izdaje upozorenja zbog toplotnog talasa u našoj zemlji, mnogi se rashlađuju na bazenu ili plaži – uz omiljeno piće.
U svemu, ne treba zaboraviti da naše telo mnogo brže sagoreva tečnost po toplom vremenu, pa je hidratacija od vitalnog značaja.
Ali nije važno šta pijemo kada je napolju vruće. Na sajtu sctimes.com izdvajaju najgore piće koje se može popiti na vrućini. To su bezalkoholna pića puna šećera, pre svega gazirani sokovi.
Zbog veoma visokog sadržaja šećera i kofeina, ova slatka pića su najgori letnji izbor. Kofein je diuretik, povećava eliminaciju tečnosti iz organizma i samim tim ne pomaže pri hidrataciji.
I iako je nivo kofeina u limenci gaziranih pića obično niži nego u šoljici kafe, u kontaktu sa šećerom u ovim sokovima može da optereti organizam.
Preporučena dnevna količina šećera je 39,5 grama za muškarce i 25 grama za žene, ali jedna konzerva sode ima oko 39 grama šećera.
Za žene je to znatno više od preporučenog dnevnog unosa šećera, a svakako je loše i za muškarce, jer će uz neku drugu hranu ili piće tokom dana sigurno premašiti optimalni dnevni unos.
Telo koristi vodu za metabolizam rafinisanog šećera, a ako više puta pijete zaslađene gazirane pića tokom vrelog dana, padate u beskrajni ciklus pijenja i žeđi.
I mada to možda ne možemo odmah da primetimo, to nesumnjivo ima posledice po organizam, pre svega, jer visoka temperatura povećava rizik od toplotnog udara, iscrpljenosti, dehidracije, što nikako nije naivno.
Preuzmite android aplikaciju.