Nije tajna da kvalitetan san igra ključnu ulogu u našem opštem blagostanju, ali što više učimo o snu, to više saznajemo o tome kako on zaista utiče na telo.
Za ovu studiju, istraživači su želeli da bolje razumeju vezu između odlaska na spavanje i srčanih bolesti.
Da bi to uradili, analizirali su postojeće podatke o spavanju od nešto više od 88.000 odraslih u Velikoj Britaniji.
Vreme kada su učesnici zaspali i probudili se prikupljano tokom perioda od sedam dana pomoću uređaja koji se nosi na zglobu.
Istraživači su takođe primenili različite upitnike kako bi zabeležili podatke o demografskim, zdravstvenim faktorima i faktorima načina života.
Posle prosečnog perioda praćenja od 5,7 godina, ponovo su analizirali učesnike tražeći dijagnoze u vezi sa srčanim oboljenjima, kao što su srčani udar, moždani udar, srčana insuficijencija i slično.
Šta su otkrili?
U ovoj studiji, bilo je vreme za spavanje povezano sa manjim rizikom od razvoja srčanih bolesti: između 22 i 23 sata.
Oni koji su otišli u krevet u ponoć ili posle ponoći imali su najveću verovatnoću da razviju srčane bolesti, čak i ako se uzmu u obzir faktori kao što su starost, pol, trajanje sna, pa čak i hronotip spavanja.
Konkretno, odlazak u krevet u ponoć ili kasnije povezan je sa 25% većim rizikom od srčanih bolesti.
Važno je napomenuti da su ovi nalazi primer korelacije, a ne nužno uzročne veze.
Dakle, bez obzira da li želite da vodite računa o zdravlju srca ili samo da vratite svoj raspored spavanja u normalu, ovo istraživanje pokazuje da bi između 22 i 23 sata moglo biti najbolje vreme za spavanje.
Preuzmite android aplikaciju.