Početna > Srbija
Srbija

Koja mesta su najbolja za život u Srbiji? Listu donosi poznati američki turistički blog

Prema pisanju bloga „A Broken Backpack“ koji se bavi putovanjima, savetima za jeftina putovanja i preseljenja, pogodnostima, ali i preporukama za određene države i njihove gradove, Srbija je opisana kao država koja predstavlja idealno mesto za kvalitetan život po niskoj ceni.
Foto: Gradske info

Sajt je uglavnom namenjen američkim državljanima, ali i svim drugim strancima koji traže dobru destinaciju za put ili život.

Za Srbiju ovaj sajt je napomenuo da mnogi ne razmišljaju o ovoj zemlji jer nije zemlja članica Evropske unije ili članica Šengen zone. Ovi razlozi se ispostavljaju kao ne toliko bitni jer se, prema pisanju sajta, napominje bogato kulturno i istorijsko nasleđe naše zemlje, kao i dobar život.

Na listi ovog bloga, našli su se pet gradova iz Srbije kao preporuka za najbolja mesta za život, a prvi od njih je prestonica naše države – Beograd. Odmah nakon njega sledi i Novi Sad, a čitavu listu čine sledeći gradovi:

  1. Beograd
  2. Novi Sad
  3. Niš
  4. Subotica
  5. Novi Pazar

1. Beograd je naš najveći grad, ali i najveći u regionu. Vrlo često se nalazi na mnogim listama turističkih blogova, o čemu smo nedavno i pisali.

Foto: WikimediaCommons/Sava52Bogdanovic

Njegova ponuda je itekako raznovrsna, a možda je najbolje kopirati opis koji je upotrebio ovaj turistički blog za glavni grad Srbije:

Atmosfera u Beogradu je veoma jedinstvena. Ima snažan evropski osećaj i često se opisuje kao mediteranski način života bez obale. Lutajući ulicama, primetićete da grad ima uzbudljiv spoj modernih uticaja, starih tradicija i boema. 

Tokom dana, možete učestvovati u omiljenoj gradskoj kulturi („ispijanja kafe“) tako što ćete isprobati sve moderne kafiće. Zatim noću možete da pogledate legendarne plutajuće rečne klubove u kojima ćete sresti lokalno stanovništvo i strance.

Za Beograd se dalje navodi da je ekonomski centar i da se u njemu  mnogo lakše pronalazi posao, pogotovo u oblasti finansije, bankarstva i trgovine. Takođe napominje se da je obrazovani sistem vrhunski i da ga u ovom gradu čine Univerzitet u Beogradu i druge međunarodne škole.

Kirija za stanovanje u jednosobnom stanu u Beogradu je između 300 i 500 evra mesečno.


2. Novi Sad je drugi grad sa liste najboljih mesta za život. On je, kako stoji na ovom blogu, pored Beograda, kulturni, privredni i obrazovani centar.

Foto: Gradske info

Grad je opisan kao spoj mladosti i tradicije. Naime, veliki broj mladog stanovništva, brojni festivali koji se održavaju u ovom gradu, ali i bogata istorija koju ovaj sajt opisuje kao star i lep grad, prepun zgrada nasleđa i antičke arhitekture. Novi Sad datira još iz kamenog doba, a brojni muzeji u gradu otkrivaju ovu dugu i uzbudljivu istoriju.

Foto: Gradske info

S druge strane ono što Novi Sad potpuno izdvaja od gradova u njegovoj blizini jeste njegova okolina i krajolik, pogotovo Fruška Gora, Dunav i zelene površine koje upadaju u oči i velikom broju stranaca.

Mesečna kirija u Novom Sadu je opisana kao manja u odnosu na Beograd, s tim da na ovom sajtu stoji da se jednosoban stan može pronaći u Novom Sadu ispod 350 evra.


3. Niš je treći grad na ovoj listi. Najveći grad u južnom delu naše zemlje ikako navodi ovaj sajt, Niš je i trnsportni centar Balkanskog poluostrva.

Foto: Wikipedia/Aleksic Ivan

Grad je poznat je po svojoj istorijskoj ulozi u Rimskom carstvu, služeći kao rezidencijalno mesto za mnoge rimske careve. 

Ono što se ističe kao prednost ovog grada je i to što Niš ima svoj aerodrom.

Aerodrom „Konstantin Veliki“ je od 2017. godine u vlasništvu Republike Srbije, a od poslednjih godina ovaj aerodrom broji nagli porast putnika.

Niš je univerzitetski grad pa s toga i njegovu populaciju kao i u Novom Sadu čini veliki broj mladih ljudi. Ima veliki broj kafića i restorana.

Posao za strance u Nišu je najčešće vezan za IT struku poput programera, tehnoloških inžinjera, itd.

Foto: Wikipedia/DjordjeMarkovic

Niš se izdvaja od prethodna dva grada po dosta nižim cenama, a stan se može iznajmiti vrlo povoljno, ispod 250 evra, ukoliko je u pitanju jedna soba.


4.Subotica je zauzela visoko četvrto mesto na ovoj listi. To nas ne treba čuditi jer se Subotica poslednjih godina sve više industrijski razvija. U Subotici radi i živi veliki broj stanovnika i iz okolnih mesta.

Foto: Wikimedia Commons/Julian Nyča

Na ovom blogu je opisana Subotica je opisana kao mali i lep grad, gde ćete uživati u opuštenom, mirnom načinu života. Kao rezultat toga, to je odlična opcija za one kojine vole velike, bučne gradove.

Turistički blog je izdvojio sledeće karakteristike Subotice: lepota grada, bogata mešavina kulture koja se sreće, brojni događaji zabavnog karaktera poput festivala i koncerata, a posebno niske cene i dobra ponuda stambenih nekretnina.

Naime, u Subotici se može lako pronaći jedosoban stan, čija bi mesečna kirija iznosila oko 150 evra.

Foto: Wikipedia/Prissantenbär

5. Novi Pazar je peti grad na listi najboljih za život u Srbiji. Ovo je mali grad ali se na sajtu izdvaja prednost što je Novi Pazar značajno trgovačko središte sa naprednom proizvodnom industrijom, posebno za tekstil.

Foto: Wikipedia/Jovanvb

Novi Pazar se navodi kao multikulturan grad i u tekstu se spominje da ga stranci često opisuju kao mini Istanbul.

U Novom Pazaru se izdvaja, u turističkom pogledu, srpska tradicija sa lokalitetom manastira Sopoćani, ali i brojni istorijski spomenici. Pored toga ističe se i nekadašnji turski uticaj kroz prizor uskih pazarskih ulica, džamija, kafića i ćevabdžinica.

Novi Pazar je jeftin grad, ali najviše, kako ovaj blog navodi odgovara ljudima koji se bave poslovima u IT sferi, digitalnom marketingu ili tome sličnom.

Jednosoban stan se može pronaći za iste pare kao i u Subotici.


U poređenju sa Amerikom, ovaj sajt je napomenuo da su troškovi života u Srbiji više od 50% niži nego u Sjedinjenim Američkim Državama.

Kirija je u Srbiji, skoro 85% niža nego u SAD-u. 

S druge strane, sajt ističe da što se tiče istorijske i kulturne ponudeSrbija je nepresušan izvor, a savet za one koji razmišljaju da se odsele negde drugo, prednost Srbije, spram drugih delova Evrope, je manje rastući troškovi.


Atina: Jedinstveni šarm kolevke demokratije

Preuzmite android aplikaciju.