Конго Гуми, јапанско предузеће из области грађевинарства чије је седиште било у Осаки, у Јапану, представља најстарију и најдуговечнију компанију на свету.
Основано је давне 578. године када је тадашњи јапански главни министар, принц Шотоку позвао мајсторе из суседне државе Кореје да саграде будистички храм „Shitenno-ji“. Будизам у то време није толико био прихваћен па је мисија била да се сагради што више храмова за чију градњу они нису имали довољно искуства те су из тог разлога затражили помоћ из околних земаља.
Конго је био познати корејски градитељ, након позива да дође у Јапан да сагради храм, препознао је прилику те је остао у Осаки и основао компанију која се бавила градитељством. Његова компанија је у наредних неколико векова саградила најзначајније храмове и грађевине у Јапану.
Ако узмемо у обзир да данашње компаније у просеку трају 20 до 30 година, морамо се запитати која је била тајна успеха ове компаније да је потрајала више од 1400. година.
Као и код многих угледних породица у Јапану у то време, традиција се настављала тако што би зет постао део породице и преузео презиме од исте и тако је било могуће наставити традицију и породични бизнис преко синова, али и преко ћерки.
Јошисада Конго, који је био 32. директор компаније, оставио је у наслеђе будућим генерацијама запис под називом „Породично познавање трговине“ како би помогао будућим генерацијама у вођењу фирме. У питању је била листа од 16 прописа у којима се говорило о квалитету, задовољству клијената, али и о условима за запослене као што су начин одевања, савета за умереност у пићу или о начину опхођења према радницима са поштовањем.
Први и најважнији пропис односио се на поштовање правила конфучијанизма, будизма и шинтоизма као „њихове највеће дужности“.
Нови радник је знао да мора да прође бар 10 година шегртовања и изучавања заната док не усаврши све технике које су му биле неопходне за рад. Радници су били организовани у „куми“, у радне групе које су се међусобно такмичиле која ће направити најлепше дело.
Неки од главних савета из записа свакако је био: „Слушајте шта купац каже“, „Третирајте купце са поштовањем“ и „Никада се не борите са другима“.
Конго Гуми је престао са радом 2006. године када их је откупила јапанска компанија „Takamatsu Construcion Group“. До краја њихове независности дошло је услед више фактора међу којима су потешкоће у испуњавању рокова модерног доба и проналажењу равнотеже између поштовања традиције и захтева нестабилне светске економије.
Начин на који је компанија Конго Гуми водила фирму, поштовање које су имали једни према другима, лојалност запослених су једни од главних разлога за дуговечност њихове компаније. Иако је данас другачије време, модерно доба, ова компанија нам свима може послужити као пример.
Преузмите андроид апликацију.