Većina ljudi koji imaju suvu, crvenu i iritiranu kožu misle da je to osetljiva koža, zapravo imaju posla sa preosetljivom kožom, odnosno osetljivom kožom koja reaguje na sve.
Šta je preosetljiva koža?
Kao i osetljiv, karakteriše ga slaba kožna barijera koja rezultira crvenilom, ljuštenjem, svrabom i iritacijom, a pošto izgledaju slično, teško je razlikovati ova stanja.
Razlika i dalje postoji, osetljiva koža je genetsko stanje, a preosetljiva koža je rezultat korišćenja pogrešnih proizvoda i više je posledica nego trajno stanje. Ako koristite retinol i imate problema, onda je to verovatno vaše stanje. „Osetljiva koža je tip kože, dok je preosetljiva koža kožna barijera koja je trenutno poremećena. Oni se svakako preklapaju u nekim aspektima, ali je dobro znati da svako od nas u nekom trenutku može da se nosi sa preosetljivom kožom. Objašnjava kako je poremećena barijera kože dovodi u osetljivo stanje, što znači da se ne može odbraniti od uticaja okoline koje inače ne bismo ni primetili – bar na koži.
Kako lečiti preosetljivu kožu?
Nekoliko saveta koji bi vam mogli pomoći da ojačate barijeru vaše kože, a pre svega je nanošenje nekih nežnih proizvoda. dr. Orentreich savetuje da testirate svaki proizvod na koži ruku pre nego što ga nanesete na lice. Evo šta još treba da izbegavate.
Mirise
Dodati mirisi u proizvodu često su uzrok preosetljive kože, a često izazivaju kontaktni dermatitis i upale i crvenilo. Kada je barijera oštećena, koža ne može da se odbrani od onoga što joj šteti, pa iako sapuni, toaletne vode i parfemi inače ne bi iritirali kožu, kada je preosetljiva, stanje može samo da se pogorša. Imajući ovo na umu, najbolje je koristiti proizvode bez mirisa da biste izbegli probleme. Ako niste voljni da odustanete od mirisnih preparata, potražite one za koje piše da sadrže mirisna ulja, ruzmarin ili lavandu, koji su prirodni mirisi koji su mnogo nežniji kada se nanesu na kožu.
Retinol
Iako je retinol omiljeni proizvod za mnoge jer podržava obnavljanje ćelija, stimuliše proizvodnju kolagena i poboljšava elastičnost kože, ovaj derivat vitamina A može biti prejak za osetljivu kožu, a ako se koristi kada nije u najboljem stanju, može sprečiti kožu. od samog izlečenja. Ako imate reakciju, ostavite retinol na stranu dok se ne oporavite.
Kiseline
Ako vam je koža preosetljiva, savet lekara je da izbegavate kiseline za piling, a postoji 7 vrsta AHA kiselina, a najpoznatija i najčešće korišćena je svakako glikolna kiselina, zatim mlečna kiselina, i limunska, hidroksikaproična, hidroksikaprilna, jabučna kiselina. , a vinske kiseline su manje izložene.
Zašto volimo kiseline?
Pre svega zato što su dovoljno agresivne da svojom aktivnošću zaista postignu ono što želimo, a to je neokolagenizacija i poboljšanje cirkulacije, korekcija pigmentacije, poboljšanje teksture kože, uklanjanje nepravilnosti, uključujući i bore, prevencija akni i ako se kiseline kombinuju sa drugim sredstvima, ubrzati njihovu apsorpciju. Ono što postižemo sa njima je piling. To je piling ćelija sa površine kože, koji istovremeno ubrzava proces uklanjanja mrtvih ćelija koje su već završile svoj prirodni proces obnove i stimuliše stvaranje nove generacije ćelija. Iako su stoga odličan proizvod, ako je vaša koža osetljiva, mogu biti previše agresivni i sprečiti oporavak kože. Imajte na umu da je vitamin C zapravo kiselina, pa ga ostavite po strani kada vaša koža nije u najboljem stanju.
Hemijski SPF
Primena SPF-a je važan deo zaštite vaše kože, ali korišćenje SPF-a sa hemijskim filterima može izazvati osetljivost kože. Iz tog razloga, dermatolozi savetuju da taj proizvod zamenite mineralnim faktorom koji sadrži cink, kako biste sprečili iritaciju. Zapamtite da je svaki zaštitni faktor bolji nego nikakav faktor, a podjednako je važan upravo u zaštiti i očuvanju kože kako bi se sprečili problemi kao što je preosetljivost kože.
Preuzmite android aplikaciju.