Novonastali trend ekološke osvešćenosti naše sugrađane sve više okreće prirodi i prirodnim proizvodima. I zaista, kada bi selo bilo smešteno u gradu, svaki čovek bi voleo da živi u njemu.
Danas to selo, ili barem namirnice koje na njemu rađaju, možemo pronaći na nekoliko mesta u gradu, a to su pijace.
Bila Futoška, Limanska, Kvantaška, Riblja, Satelitska ili Detelinarska, svaka pijaca u našem gradu predstavlja jednu malu posebnu enklavu prirode.
Motivi za odlazak na pijac’ nekada su bili jasni – bila je jeftinija od prodavnica! Međutim, vremenom su i pijačni prodavci osvestili koliko blago imaju u svojim rukama kada na tezge iznose zdrave i neprskane proizvode koji za razliku od onih u marketima nisu okupani aditivima.
Zato danas na pijacu ideš da kupiš zdravo, a ako ćeš jeftinije pratiš akcije u velikim marketima.
Pored toga, jedan od glavnih motiva jeste i stari dobri kult odlaska na pijac’ kojem se domaćice veoma raduju jer podrazumeva ćaskanje sa komšijama, poznatim prodavcima i svima koje sretnu tom prilikom.
Talase nekadašnjeg Panonskog mora zamenili su talasi klasja i more plodnog zemljišta na kome rastu najlepši plodovi.
Život u dosluhu sa prirodom zemljoradnicima nudi mogućnost da proizvode barem nekoliko puta ukusnije proizvode od onih plastičnih, naizgled savršenih, koje možemo videti po marketima.
Međutim, problematika kod odlaska na pijacu danas sasvim je drugačije prirode.
U čovekovoj prirodi je da želi da prođe jeftinije – da prođe dobro. To nekada nije bilo teško jer su domaćice svoj ceger vezivale na pak treger i “londrale“ po čitavo jutro od pijace do pijace upoređujući cene šargarepa, luka i ostalih stvari koje bi im trebale za ručak.
Danas niko nema vremena za preterano šetkanje i istraživanje.
Šta više, uopšte ne moramo da se potrudimo nešto da saznamo već sugestivno kupujemo ono šta nam televizor javi da je “na akciji“ te nedelje.
Koliki god nedostatak vremena bio, pijaca je nešto posebno, a da ne biste morali ići od jedne do druge, istražili smo koje su namirnice najjeftinije na kojoj pijaci.
Crni luk najjeftinije se može pronaći na Limanskoj pijaci, po ceni od 80 do 100 dinara po kilogramu.
Krompir se najpovoljnije može pazariti na Satelitskoj i Limanskoj pijaci sa početnom cenom od 100 dinara po kilogramu.
Beli luk je ubedljivo najjeftiniji na Detelinarskoj pijaci gde komad iznosi od 25 do 50 dinara, ali ista pijaca takođe drži i najniže cene kada je paradajz u pitanju (280-300 dinara po kilogramu).
Krastavac po najnižoj ceni možete pazariti na Futoškoj pijaci (250-400 dinara po kilogramu).
Šampinjoni su najjeftiniji na Satelitskoj pijaci, možete ih nabaviti po ceni od 330 dinara po kilogramu.
Zelen za supu na Detelinarskoj pijaci košta ubedljivo najjeftinije (od 80 do 100 dinara po vezi), dok je šargarepa najjeftinija na Limanskoj pijaci sa početnom cenom od 80 dinara po kilogramu.
Limanska pijaca prednjači i u cenama pasulja. Na njoj možete pazariti kilogram pasulja po ceni od 250 dinara.
Što se tiče voća, trenutno je sezona narandži pa ćemo njih prve spomenuti. One se najjeftinije mogu pronaći na Futoškoj pijaci, po ceni od 120 dinara po kilogramu.
Najniža cena jabuka uočena je na Ribljoj pijaci. Kilogram košta 60 dinara.
Banane su najjeftinije na Futoškoj. Cena za kilogram kreće se između 150 i 250 dinara.
Kruške su najpristupačnije na Satelitskoj pijaci sa početnom cenom od 150 dinara po kilogramu.
Šta god da vam od orašastih plodova zatreba, bili to bademi, orasi, lešnici, najpovoljnije ih možete pazariti na Limanskoj pijaci.
Dakle, definitivni zaključak je da ne postoji pijaca koja je najjeftinija, već da cene variraju u odnosu na ono šta želite da kupite.
Ipak, uvek imajte na umu da ukoliko kupujete na veliko obavezno odete na Kvantašku pijacu.
Tamo su cene barem za 10% niže nego na ostalim pijacama, naravno, uz podrazumevanje da uzimate barem džak određenog povrća ili voća.
Dan kada su se Novosađani penjali na reflektore da gledaju fudbal (FOTO)
Preuzmite android aplikaciju.