Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Koja je bila namena Kreativnog distrikta pre nego što je postao centar kulturnih dešavanja u Novom Sadu?

Bliži nam se čuvena novosadska manifestacija – Kaledioskop kulture, koja će i ovog septembra biti centar kulturnih dešavanja u našem gradu.
Foto: Gradske info

Kulturni Distrikt u Kineskoj četvrti, u narednom periodu, postaće dom vrsnih performansa umetnika iz različitih sfera, ali znate li kako je ranije izgledao i šta se nalazilo na ovom prostoru?

Foto: Ankica Mićašević

Istorija Novog Sada između dva svetska rata obeležena je ne samo dupliranjem populacije već i rapidnim industrijalizacijom grada. Na prostoru koji danas čini Kinesku četvrt, smeštenu između Bulevara despota Stefana i Mosta slobode, nikla je čitava industrijska priča dvadesetih godina prošlog veka.

Mada je prva industrijska zona grada nastala na mestima gde danas teku ulice Dušana Vasiljeva, Marka Miljanova i Filipa Višnjića, upravo Kineska četvrt postala je sinonim za industrijski razvoj.

U toj zoni nikli su objekti poput Čehoslovačkog magazina, Državnog monopol-a, fabrike Orient, strugare Stajner, fabrike umetničkog kamena Šoman i Bauer, kao i fabrike žice, eksera, žičane robe i gvozdenih konstrukcija braće Kramer i drvara Lovinger.

Kineska četvrt postala je pulsirajući industrijski centar Novog Sada, svojim razvojem u okviru šire industrijske zone uz Dunav i uz pomoć železničke trase.

Foto: Ankica Mićašević

Naziv „Kineska četvrt“ ovaj kvart dobio je po šuškanju između Novosađana, koji su uzvikivali da „ima radnika kao Kineza“, aludirajući na brojnost radne snage.

Međutim, tokom 1970-ih godina, industrija se izmestila iz Limana i Kineska četvrt je počela gubiti svoj nekadašnji sjaj.

No, zahvaljujući inicijativi nekoliko građana, ovaj deo grada dobio je novi život kao Kreativni distrikt.
Foto: Gradske info

U napuštenim fabričkim prostorima, počeli su da se smestaju razni zanatlije poput automehaničara, stolara i farbara.

Ali brzo je postalo jasno da Kineska četvrt ima potencijal za nešto više. Otvaranjem ateljea i muzičkih klubova, postala je središte alternativne kulturne scene.

Legendaran klub SKCNS Fabrika i dalje privlači ljubitelje alternativne muzike, dok su klubovi „Firchie Think Thank Studio“ i „The Quater“ godinama pružali nezaboravne provode za Novosađane.
Foto: Gradske info

Kineska četvrt se takođe smatra katalizatorom razvoja novosadske pank scene.

Grupa „Pekinška patka“ bila je samo početak, a bendovi poput „Ritam nereda“, „Zbogom Brus Li“, „Ateist rep“ i lokalne grupe „Generacija bez budućnosti“, „Frontline“, „Dva minuta mržnje“ su doneli nov zvuk i energiju.

Godinama je Kineska četvrt bila domaćin čuvenog filmskog festivala „Cinema City“.

A nedavno je postala domaćin kulturno-umetničkog događaja „Kaleidoskop kulture“.

Nakon osvajanja titule Evropske prestonice kulture, počeli su da se ostvaruju brojni projekti kulturne infrastrukture, uključujući i Kreativni distrikt sa ukupno 13 objekata.
Foto: UGZINS

Oživljavanjem Kineske četvrti, Novi Sad je demonstrirao svoju kreativnu snagu i sposobnost prepoznavanja potencijala u starim industrijskim zonama.

Kroz projekat „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“, Kineska četvrt je postala kulturni epicentar, kontinuirano nas podsećajući na bogatstvo prošlosti i potencijal budućnosti.

Vratite se u doba princeza i prinčeva – posetite čarobne dvorce u okolini Novog Sada

Preuzmite android aplikaciju.