Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Клаустрофобија, кога погађа и како је се решити?

Клаустрофобија или страх од затвореног и скученог простора је заправо анксиозни поремећај.
Фото: Pexels/Mart production

Интензиван страх, паника или нелагодност су само неки симптоми које осећају особе са овим проблемом, а када се нађу на скученим местима попут подрума, лифтова, тунела и слично. Често због ових страхова људима свакодневни живот може бити ограничен. Међутим, добра је вест што постоје методе уз помоћ којих се проблем клаустрофобије може решити.

Да кренемо од почетка. Шта заправо узрокује клаустрофобију?

Разни су фактори који могу бити узрок настанка клаустрофобије, а то су:
– Генетски фактор-особе који имају у породици анксиозне поремећаје или фобије, склоније су развијању клаустрофобије.
– Трауматична искуства-трауматични догађаји који су се десили у скученом простору, могу бити окидачи за настанак клаустрофобије.
– Повећена анксиозност-особе са повећаном анксиозности подложније су развоју клаустрофобије.

Како препознати клаустрофобију?

Неки од симптома клаустрофобије укључују:

– Интензиван страх или паника када се особа нађе у затвореном простору,
– Срце може убрзано куцати, што изазива физичке симптоме анксиозности,
– Особи са клаустрофобијом се често зноје руке, а некада и цело тело када се нађе у скученим просторијама,
– Некада је страх толико јак да може изазвати вртоглавицу или мучнину,
– Прекомеран стрес који је последица затвореног простора може узроковати осећај гушења и несаницу,
– Особе често могу избегавати ситуације које се налазе у затвореном простору, па тако избегавање авиона, лифтова, тунела може указати на проблем са клаустрофобијом.

Терапија која може ублажити клаустрофобију

Како клаустрофобија спада у анксиозне поремећаје, постоји неколико терапијских приступа који могу помоћи у њеном лечењу, а неке од њих су:

Когнитивно-бихевиорална терапија (КБТ)

Когнитивно-бихевиорална терапија је једна од најучинковитијих терапија за клаустрофобију. КБТ помаже људима да препознају и промене негативне мисли које изазивају страх, као и да науче како да реше ситуације које им изазивају анксиозност. Терапија се може базирати на излагању, када се особа излаже ситуацијама које изазивају страх (попут малих, затворених просторија)како би особа научила да се опусти у тим ситуацијама и да уочи да није опасно боравити у затвореном или малом простору.

Поред излагања, технике релаксације такође могу помоћи код клаустрофобије, на начин што особа како да смањи стрес и анксиозност кроз опуштање, дубоко дисање и медитацију.

Технике самопомоћи

Постоји неколико стратегија које особе са клаустрофобијом могу користити како би се носиле са својим страховима у свакодневним ситуацијама:
Технике дисања могу помоћи у смањењу симптома панике и анксиозности. На пример, дубоко дисање може помоћи да се смањи убрзан пулс.

Mindfulness медитација помаже у смањењу стреса и повећању самосвести, што може олакшати суочавање са клаустрофобијом.

Постепено излагање малим, затвореним просторима може помоћи у смањењу страха. На пример, особа може почети тако што ће стајати у малој просторији са затвореним вратима, па поступно повећавати ниво излагања.

Подршка и едукација

Подршка породице, пријатеља и терапеута може бити од велике помоћи у процесу лечења клаустрофобије. Разумевање и подршка могу смањити осећај стреса и помоћи особи да се суочи са својим страховима.

Поставља се питање, на који начин живети са клаустрофобијом?

Ако особа живи са клаустрофобијом, важно је препознати и разумети своје страхове, као и применити технике које могу помоћи у свакодневном животу, а то се пре свега односи на:
Постављање граница-уколико се особа осећа несигурно у неким ситуацијама, не треба се устручавати да избегава те ситуације, док не научи да се носи са њима.
Разумевање – Разговарајте са особама у вашој околини о овом проблему, како би вас разумели и пружили подршку.
Будите стрпљиви – процес превазилажења клаустрофобије може дуго трајати, али ће време и постепено излагање допринети да се особа лакше носи са својим страховима.
Да ли је клаустрофобија заступљенија код мушкараца или жена?
Иако овај проблем је присутан и код мушкараца и код жена, према неким истраживањима, клаустрофобија је чешћа код жена, а процењује се да око 60-70% особа са клаустрофобијом чине жене. Жене имају већу склоност да развију фобије у поређењу са мушкарцима, који су, генерално, мање склони израженим анксиозним поремећајима.

Симптоми јесу слични код оба пола, међутим жене чешће траже помоћ или терапију када уоче да их овај проблем ремети у свакодневном животу. Са друге стране, мушкарци чешће избегавају да потраже помоћ, јер их у томе коче друштвене норме, у којима им се диктира да мушкарци морају бити снажнији и да није пожељно имати више емоција. Из овог разлога решавање проблема клаустрофобије може бити отежано.

Prekid prijateljstva boli, ali to je sasvim normalan životni ciklus: Krenite dalje bez osude i sačuvajte dragocene uspomene

Преузмите андроид апликацију.