Ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić rekla je danas da stopa fertiliteta koja računa broj novorođene dece u odnosu na ukupan broj žena u fertilnom periodu u Srbiji raste, pogotovu od 2016. godine kada je država spremno ušla u izazov borbe sa demografskim promenama.
„Iako praktično svi demografi, sve procene kažu da za procenu prvih efekata je potrebna makar jedna decenija, mi smo jako srećni što su prvi efekti počeli da se vide već u kraćem vremenskom periodu koji se pre svega ogledaju u porastu stope fertiliteta“, navela je Kisić.
Kisić je za TV Prva izjavila da ako se gleda stopa nataliteta, koja predstavlja broj rođene dece na ukupan broj stanovnika, ona je veća u odnosu na 2011. godinu.
Govoreći o prirodnom priraštaju, ministarka je istakla da je značajno manji broj umrlih i dodala da je prirodni priraštaj povoljniji nego što je bio prethodnih godina.
„Međutim, on je i dalje negativan i ne treba da nas teši što je povoljniji, ne treba da nas teši što nam je stopa fertiliteta jedina u porastu u odnosu na sve zemlje u okruženju, zato što je to i dalje daleko od one stope fertiliteta koja je potrebna za održavanje broja stanovnika“, ukazala je Kisić.
Kisić je podsetila da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da je cilj Srbije da do 2027. godine stop fertiliteta raste i dosegne vrednost od 1,75.
„Nije to jednostavno, pogotovo videći kako to većina zemalja nije uspela, a da li je moguće, mi smo pokazali da jeste, imajući u vidu ovaj rast od 2016. godine“, naglasila je Kisić.
Kako je navela Kisić, 2011. godine podrška za rađanje deteta iznosila je oko 31.000 dinara, dok je danas ona povećana skoro 20 puta i iznosi 500.000 dinara za prvo i 600.000 dinara za drugo dete.
Kisić je objasnila da u poslednjih nekoliko godina raste broj žena sa najvišim nivoom obrazovanja koje rađaju treće i četvrto dete.
„Posebno poslednjih godina sve veći broj žena koji su značajan broj svojih godina života potrošile na školovanje i obrazovanje, odlučuje se da ima više dece. I to je ono što nas ohrabruje“, rekla je Kisić.
Dodala je da je prošle godine 400 miliona dinara opredeljeno u 52 lokalne samouprave, izgrađeno 19 različitih dečjih igrališta, rekonstruisano 23 vrtića.
„U našem ministarstvu gotovo polovina budžeta usmerena je ka radu sa lokalnim samoupravama, gde ministarstvo ulaže 60 odsto, lokalne samouprave 40 odsto i zajedno na lokalnom nivou ojačavamo pronatalitetnu politiku. Prošle godine smo podržali na takav način 52 lokalne samouprave. Istu količinu novca, istu svotu novca smo opredelili i ove godine“, navela je ministarka.
Gojković: Srbija prepoznaje nezamenljivu ulogu žena u unapređenju nauke
Preuzmite android aplikaciju.