Почетна > Бизнис
Бизнис

Кини можемо да понудимо багремов и сунцокретов мед

Mинистарка пољопривреде Јелена Танасковић недавно је у Кини потписала протокол о извозу меда у ту земљу, након процеса усклађивања ветеринарских сертификата што је био веома захтеван посао који је завршен у кратком року, објавио је Савез пчеларских организација Србије ( СПОС).
Фото: Unsplash/Unsplash+

„Сада следи одобравање објеката за извоз меда, што спроводи Управа за ветерину Министарства пољопривреде у складу са захтевима из Кине“ наводе из ове кровне пчеларске организације.

Како је рекао Родољуб Живадиновић, председник СПОС-а колико је њему познато постоје одређени акти који у наредном периоду морају да буду уписани у наше процедуре. Он не сматра да може да буде било каквих проблема јер поседују све потребне сертификате.

„Ми Кини сигурно и у континуитету можемо да понудимо багремом мед. Купац са којим већ разговарамо је изузетно заинтересован, већ смо слали узорак. Кина има велики број богатих грађана који су спремни да плате квалитетну храну. Не само мед већ и месо, млечне производе… Свакако на кинеском тржишту расте тражња за премијум храном“ казао је Живадиновић. Кина већ увози мед из многих земаља – Русије, Новог Зеланда и сматра да и наш мед такође може да буде за њих занимљив.

„Србија има сигурно само багремов мед за сталан извоз. Следећи је сунцокретов којег производи у променљивим количинама. Осталих врста нема сваке године. Тако да за једно озбиљно тржиште, какво је кинеско, не можемо да понудимо други мед, осим ове две врсте и то по повољним ценама“ објаснио је председник СПОС-а.

Нагласио је да је Европа потпуно одбацила квалитетан мед као важан производ. Недавно је Европска комисија (ЕК) први пут обавила озбиљну инспекцију и објавила да је више од 50 одсто меда на том тржишту који је увезен – фалсификат.

Сада је то и званично више него у Србији јер је код нас око 40 одсто меда на тржишту фалсификат, што је и успех јер смо 2016. имали 95 процената, а Европа тада свега око 10.

Према његовим речима, Европи једноставно не можете више да продате наш квалитетан мед по цени која је прихватљива за пчеларе, јер је та која се на тржишту нуди испод производне. Истовремено, ЕК осим што констатује стање на тржишту не предузима неке озбиљније мере.

Najkasnije do kraja juna startuje portal „frilenseri”

Преузмите андроид апликацију.