Почетна > Бизнис
Бизнис

Кинески званичник: Хуманоидни роботи неће заменити радну снагу

Кинески хуманоидни роботи неће заменити радну снагу и неће изазвати масовну незапосленост, рекао је кинески званичник који надгледа технолошки центар у Пекингу Лианг Лианг.
Фото: НС уживо

Лианг, који је заменик директора Пекиншке економско-технолошке развојне зоне, која је дом једног од највећих технолошких центара у Кини, рекао је у интервјуу за стране медије да не верује да ће хуманоидни роботи заменити своје људе.

Он је нагласио да ће роботи допринети већој продуктивности и обављати “опасне задатке”.

“Не верујемо да ће због робота људи бити незапослени, они ће побољшати ефикасност или преузети задатке које људи не желе да раде – као што је истраживање огромног свемира или дубина океана, где људи не могу да иду. Машине могу да нам помогну у том истраживању”, рекао је Лианг.

Он је додао да роботи могу да раде ноћу док људи одмарају, пружајући боље, јефтиније и кориснички прихватљивије производе.

“Видимо ово као правац за наш будући развој”, истакао је Лианг.

Он је објаснио да је први светски полумаратон робота, одржан прошлог месеца у Пекингу, био намерно организован тако да истакне наду званичника да ће хуманоидни роботи подржавати и помагати људима, а не да ће их заменити.

Полумаратон је имао две стазе, одвојене оградом, на једној су људи трчали људи једни против других, док је на другој стази 20 тимова управљало роботима различитих величина и способности.

“Видите, у маратону људи имају своју стазу на којој померају физичке границе, а машине имају своју стазу где заједнички изазивају своје границе, али оне не покушавају да преузму људску стазу и утрче до циља. Тако ће бити и у будућности”, рекао је Лианг.

Лианг је говорио новинарима у седишту државног “X-Хуманоид” центра, познатог и као Пекиншки центар за иновације хуманоидних робота, чији је робот Тиангонг Ултра победио на полумаратону робота.

Поред спортског модела Ултра, који може да постигне максималну брзину од 12 километара на час, центар је приказао и друге прототипове робота који могу да обављају свакодневне задатке у условима препрека и променљивих окружења.

У једној демонстрацији, запослени је поново померао комад отпада или га одузимао од робота, који је потом поново постављао предмет и настављао са задатком док није био завршен.

Ова самокорективна способност, како је наглашено у центру, биће кључна за претварање хуманоидних робота у продуктивне раднике.

USA Today: Србија економска сила Балкана и једна од најбрже растућа економија Европе

 

Преузмите андроид апликацију.