Kineske investicije presudno su uticale na to što u Srbiji i dalje industrijska proizvodnja dinamično raste. Ovo navodi Ivan Nikolić, urednik publikacije „Makroekonomske analize i trendovi” (MAT), u novom broju povodom posete predsednika Kine Si Đinpinga.
„Na osnovu raspoloživih podataka, procenjujemo da je realni bruto domaći proizvod Srbije u prva tri meseca 2024. međugodišnje uvećan za oko 4,6 odsto. Posmatrano s proizvodne strane, uz pretpostavku neznatnog rasta poljoprivredne proizvodnje, ključni izvor pomenutog rezultata bila je industrija s doprinosom od 0,7 procentnih poena.
Bez energetike njen doprinos je i veći, 1,1 procentni poen. Da li je to postignuto nekim čudom ili se porast proizvodnje koji prkosi trendovima smanjene tražnje u evrozoni i regionu može preciznije odrediti”, pita Nikolić.
Napominje i da industrija uspešno odoleva spoljnim izazovima i geopolitičkim ograničenjima, godinama unazad. Njena proizvodna prilagodljivost i otpornost potiče od fundamentalnog preobražaja nje same od 2015, od popravljanja njene tehnološke strukture i unapređenog kvaliteta.
Srbija se prethodnih godina oslonila na proširenje masivnih stranih, mahom grinfild investicija. Takva strategija u ovom geopolitičkom haosu i krizi evrozone donosi korist industriji, a šire posmatrano i celoj ekonomiji.
Ukoliko preduzeća posmatramo prema poreklu vlasničkog (investicionog) kapitala zaključak je sledeći.
Naime, dobijeni rezultat u najvećoj meri potiče iz aktivnosti kineskih kompanija, naročito kompanija „Srbija Ziđin Bor koper DOO” i „Jura korporejšen DOO Rača”, koje su u 2023. godini u odnosu na 2022. uvećale proizvodnju za 55,5 odsto, odnosno 11,9 odsto.
Značajan deo rasta dodate vrednosti (doprinos od 0,091 procentni poen) stvorile su i srpske kompanije iz energetskog sektora, ali je taj rezultat ipak bio ekscesnog karaktera, premda je posledica dobrih hidroloških uslova, s jedne strane, kao i niske baze za poređenje.
Svi ostali podskupovi preduzeća ili su u proseku zabeležili stagnaciju proizvodnje ili ozbiljniju redukciju, kakav je bio slučaj s kompanijama u ruskom vlasništvu.
Tokom 2023. godine, u okviru posmatrane grupe preduzeća dominiraju kineske kompanije. S tim da je sada njihova nadmoć potpuna. Kompanija „Srbija Ciđin koper” je u odnosu na isti period 2023. više nego udvostručila svoju proizvodnju.
Kompanija „Srbija Ciđin majning Bor” je zabeležila rast proizvodnje za 16,9 odsto, a „Jura DOO Rača” za 15,4 odsto.
Unutar posmatranog skupa kineskih kompanija jedino je proizvodnja u kompaniji „HBIS grup Srbija” smanjena za oko 3,9 odsto. Dakle, posmatrani objedinjeno, četiri kineske kompanije su generisale celokupan rast dodate vrednosti.
Evropski i američki berzanski indeksi rastu, kao i cene nafte, zlata i pšenice
Preuzmite android aplikaciju.