Ekonomski odnosi sa Kinom za Srbiju su vrlo značajni. O tome svedoči podatak o stranim direktnim ulaganjima (SDI) iz ove zemlje od 5,54 milijarde evra.
Praktično su sva ulaganja realizovana od 2016. godine. Prema poslednjim raspoloživim podacima Narodne banke Srbije, u periodu 2010–2023. godine, otkad postoje podaci po uporedivoj metodologiji, ukupna vrednost direktnih investicija iz Kine u Republiku Srbiju iznosila je 5,54 milijarde evra.
„Važno je istaći da se od 2016. godine investicije iz Kine ubrzavaju i da je upravo u periodu od 2016. godine do 2023. uloženo oko 96 odsto ukupnih ulaganja, što je 5,3 milijarde evra, i da se u svakoj godini Kina nalazila među pet najznačajnijih investitora u Srbiju.
Kada je reč o sektorskoj strukturi stranih direktnih investicija iz Kine, najveći prilivi su zabeleženi u prerađivačkoj industriji, i to u proizvodnji delova za automobile i osnovnih metala, rudarstvu, pre svega eksploatacija ruda, građevinarstvu i finansijskom sektoru, navode u NBS.
Dugo je Srbija bila samo uvoznik robe iz Kine, a sa investicijama iz te zemlje postala je i izvoznik ne samo u tu već i druge zemlje.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u periodu januar–decembar 2023. godine ukupna spoljnotrgovinska razmena u robi sa Kinom iznosila je 6,09 milijardi dolara. Ukupan izvoz u robi u Kinu u istom periodu iznosio je 1,23 milijarde dolara.
U istom periodu uvezeno je 4,86 milijardi dolara robe, stoga je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 25,4 odsto.
Vodeći izvozni proizvodi Srbije u tu zemlju u istom periodu bile su rude bakra i koncentrati (68 odsto), katode i sekcije katoda, od rafinisanog bakra (24 odsto). Vodeći uvozni proizvodi iz te zemlje bila je takozvana nerazvrstana roba, zatim pametni telefoni.
Od ukupno 474.314 registrovanih privrednih subjekata u Srbiji, u Registru privrednih subjekata trenutno ima 3.346 u kojima su, među osnivačima i vlasnicima udela, registrovana fizička i pravna lica iz Kine.
Preuzmite android aplikaciju.