Делегација Комунистичке партије Кине коју је предводио Јин Ли, члан Политбироа Централног комитета Комунистичке партије Кине и Секретар градског комитета Града Пекинга, уз присуство кинеског амбасадора у Србији Ли Минга као и секретара партијског комитета свих универзитета у Пекингу Chu Guoqinga, као и уз присуство највиших новосадских званичника градоначелника Милана Ђурића и Далибора Рожића и директорице Културних станица Виолете Ђерковић отворена је изложба „Наслеђе и креативност“ у Културној станици Еђшег у Новом Саду.
Са четири великоформатна своја најнаградјивана рада, која представљају савремено виђење наших традиционалних ношњи на изложби је учествовао и познати уметнички модни фотограф Павел Сурови из Кисача.
Суровог фотографија Архангела Михаила у српској народној ношњи из Јања са мачем у руци и руском иконом изазвала је највеће одушевљење и штампана на корицама каталога изложбе. Сурови је са својим тимом обукао кинеске моделе у наше народне ношње што је изазвало још веће интересовање кинеске делегације.
Генерални секретар Пекинга Јин Ли је и обишао радове уметничког фотографа Павел Суровог за које је рекао да су импозантне. Павел Сурови је имао 5 минута да упозна кинеску делегацију са својим уметничким радовима и приступом.
Сурови је успео својом харизмом и причом да задржи пажњу кинеске делегације чак пуних 10 минута. Тема су биле народне ношње, модерна интерпретација народних ношњи, модерна апликацији народних ношњи на етно хаљинама и сличност симбола на народним ношњама у Кини и Србији.
Уважени партијски секретар Пекинга Јин Ли се захвалио на прелепом поклону старом 100 година који му је уручио Миљан Павел Сурови.
„За мене је била велика част изагати моје уметничке радове заједно са кинеским ауторима. Народна ношња је култни симбол као и Кине тако и Србије. Радује ме да су се кинеској делегацији као и бројној кинеској публици свидели моје фотографије са српским ратницама које у народној ношњи са удајним оглављама држе мачеве, иконе, јабуке, тањире… Импозантно је колико могу уметничка дела фотографије девојака у народним ношњама могу носити енергије и духовности да заинтригирају и једну велику Кину. То је стварно невероватно! Моје фотографије имају моћ да привлаче многе познате личности у Кисач и не само то него моје фотографије презентују Кисач, Град Нови Сад и целу Србију у најбољем могућем светлу. Енергија коју сам уложио у своје уметничке радове наставља да осваја свет.“
„Радује ме што смо могли до сада у Кисачу у Културном центру Кисач угостити већ три кинеске делегације, делегацију са Пекиншких универзитета, делегацију професора из Кине и делегацију са Првог форума културне сарадње измедју Кине и Србије. Управо овакав пријатељски и отворен, неформалан приступ представљање културне баштине кроз презентацију изложби, старог намештаја, старих народних ношњи, модерних етно хаљина, креативног атељеа, фото студија, као и дегустација локалних гастрономских специјалитета је пример добре праксе културне сарадње измедју Кине и Србије. Овако се гради челично пријатељство!“, изјавио је модни фотограф Павел Сурови.
Сурови је споменуо и заслуге садашњег председника Владе Републике Србије Милоша Вучевића за добијену титулу Европске Престонице Културе – Нови Сад 2022, који је управо подржао уметничке прослављене пројекте Слава и Трон. Такодје Сурови је нагласио колико је Милош Вучевић као једини 3 пута бирани градоначелник Новог Сада унапредио инфраструктуралним улагањима Културни Центар Кисач и Кисач као приградско место Новог Сада.
Koncert Vojvođanskog simfonijskog orkestra u petak, 24. maja u Sinagogi
Преузмите андроид апликацију.