Početna > Svet
Svet

Kina upozorava Nensi Pelosi da ne dolazi na Tajvan

Ako najmoćnija osoba u američkom Kapitolu poseti Tajvan, Peking će preduzeti „odlučne i snažne mere da zaštiti državni suverenitet i teritorijalni integritet”, upozorila je kineska vlada.
Foto: PrtSc/WFAA/YouTube

Predsedavajuća Predstavničkog doma Kongresa Nensi Pelosi namerava da sledećeg meseca poseti Tajvan, javio je „Fajnenšel tajms”. Čim se pojavila ova vest, kinesko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da bi dolazak američke delegacije imao „negativan uticaj na odnose između Kine i SAD i da bi poslao pogrešan signal separatističkim snagama koje žele nezavisnost Tajvana”. Iz Pekinga poručuju da će Amerika biti „u potpunosti odgovorna za posledice”.

Nensi Pelosi nije ni potvrdila ni odbacila navode o poseti Tajvanu, kao što nije komentarisala ni kad su mediji u aprilu pisali da je već tada trebalo da poseti Tajpej, ali da je odložila put jer se zarazila virusom korona. Ukoliko otputuje, biće to prva američka poseta Tajvanu na najvišem nivou u poslednjih 25 godina. Brojni američki zvaničnici odlazili su tamo poslednjih godina, ali su to bile posete nižeg ranga. Poslednji put je jedan tako visoki američki zvaničnik otišao u sličnu posetu 1997, kad se na Tajvanu obreo tadašnji predsedavajući donjeg doma Kapitola, republikanac Njut Gingrič.

Bela kuća je odbila da komentariše vest da će najmoćnija osoba u Kongresu ići na Tajvan, podsećajući da Vašington priznaje kineski suverenitet nad Tajvanom, ali i da održava neformalne veze s tamošnjom vladom, posebno u sektoru odbrane.

Kineski državni list na engleskom jeziku „Global tajms” ocenjuje da bi poseta Nensi Pelosi Tajvanu bila jedna od najvećih provokacija Vašingtona u istoriji kino-američkih odnosa. Ni zvanični Peking ni tamošnji mediji ne navode kako bi mogao da izgleda kineski odgovor, ali američki mediji predviđaju vojne vežbe u blizini Tajvana. Kako prenosi CNN, Kina je poslala ratne avione u blizinu Tajvana i zatražila da SAD otkažu ugovor s Tajpejom o prodaji oružja vrednog 108 miliona dolara.

Vašington nije uspostavio diplomatske odnose s demokratskom vladom u Tajpeju, ali s njom ima razvijene trgovinske veze. Postoji i zakon koji obavezuje Ameriku da Tajvan snabdeva oružjem za samoodbranu. Iako Tajvan sam sobom upravlja, Kina ga smatra svojom teritorijom i ne isključuje mogućnost da ga zauzme silom ako bi tamošnja vlada proglasila nezavisnost.

Americi je važno da održava najbolje odnose s Tajvanom da bi ostala vodeća sila u regionu u kojem se sve otvorenije takmiči s Kinom. Tajvan je značajan i zbog toga što proizvodi polovinu svetskih mikročipova i poluprovodnika, bez kojih je nemoguće zamisliti elektroniku ili savremenu vojsku.

Suša u Nemačkoj, prepolovljen prevoz tereta Rajnom

Preuzmite android aplikaciju.