Почетна > Свет
Свет

Кина упозорава Ненси Пелоси да не долази на Тајван

Ако најмоћнија особа у америчком Капитолу посети Тајван, Пекинг ће предузети „одлучне и снажне мере да заштити државни суверенитет и територијални интегритет”, упозорила је кинеска влада.
Фото: PrtSc/WFAA/YouTube

Председавајућа Представничког дома Конгреса Ненси Пелоси намерава да следећег месеца посети Тајван, јавио је „Фајненшел тајмс”. Чим се појавила ова вест, кинеско Министарство спољних послова саопштило је да би долазак америчке делегације имао „негативан утицај на односе између Кине и САД и да би послао погрешан сигнал сепаратистичким снагама које желе независност Тајвана”. Из Пекинга поручују да ће Америка бити „у потпуности одговорна за последице”.

Ненси Пелоси није ни потврдила ни одбацила наводе о посети Тајвану, као што није коментарисала ни кад су медији у априлу писали да је већ тада требало да посети Тајпеј, али да је одложила пут јер се заразила вирусом корона. Уколико отпутује, биће то прва америчка посета Тајвану на највишем нивоу у последњих 25 година. Бројни амерички званичници одлазили су тамо последњих година, али су то биле посете нижег ранга. Последњи пут је један тако високи амерички званичник отишао у сличну посету 1997, кад се на Тајвану обрео тадашњи председавајући доњег дома Капитола, републиканац Њут Гингрич.

Бела кућа је одбила да коментарише вест да ће најмоћнија особа у Конгресу ићи на Тајван, подсећајући да Вашингтон признаје кинески суверенитет над Тајваном, али и да одржава неформалне везе с тамошњом владом, посебно у сектору одбране.

Кинески државни лист на енглеском језику „Глобал тајмс” оцењује да би посета Ненси Пелоси Тајвану била једна од највећих провокација Вашингтона у историји кино-америчких односа. Ни званични Пекинг ни тамошњи медији не наводе како би могао да изгледа кинески одговор, али амерички медији предвиђају војне вежбе у близини Тајвана. Како преноси CNN, Кина је послала ратне авионе у близину Тајвана и затражила да САД откажу уговор с Тајпејом о продаји оружја вредног 108 милиона долара.

Вашингтон није успоставио дипломатске односе с демократском владом у Тајпеју, али с њом има развијене трговинске везе. Постоји и закон који обавезује Америку да Тајван снабдева оружјем за самоодбрану. Иако Тајван сам собом управља, Кина га сматра својом територијом и не искључује могућност да га заузме силом ако би тамошња влада прогласила независност.

Америци је важно да одржава најбоље односе с Тајваном да би остала водећа сила у региону у којем се све отвореније такмичи с Кином. Тајван је значајан и због тога што производи половину светских микрочипова и полупроводника, без којих је немогуће замислити електронику или савремену војску.

Suša u Nemačkoj, prepolovljen prevoz tereta Rajnom

Преузмите андроид апликацију.