Почетна > Бизнис
Бизнис Свет

Кина прави струју уз помоћ месечевих мена и сунца (ВИДЕО)

Прва кинеска комбинована електрана на плиму и осеку и соларну енергију почела је да испоручује струју у мрежу. Елекрана се налази у дистрикту Јиангксиа (Jiangxia) на острву Хебеј у НР Кини.
Фото: Војводина уживо

Медији су били надахнути у опису електране : „Сунце и месец раде заједно како би генерисали енергију и изнад и испод таласа.”

Енергија плиме и осеке је форма хидроенергије која искориштава кретања воде, а која се догађају због месечевих мена (плима и осека), односно спуштања и дизања у нивоа мора. Енергија плиме и осеке се ствара захваљујући генераторима који су уствари велике подводне турбине постављене у подручја с великим морским менама. Генертори су дизајнирани тако да ухвате кинетичко кретање надирућих морских мена, како би се створила електрична енергија. Енергија плиме и осеке има огроман потенцијал за будуће енергетске пројекте, понајвише због огромних површина светских океана.

Погледајте видео како изгледа ова електрана:

Очекивања су да ц́е произведена струја напајати 30.000 домова. Плимска електрана Јиангкиа је четврта по величини станица на плиму и осеку на свету. Прве су електране на плиму на језеру Сихва у Кореји, Ла Ранце у Француској и Анаполиса у Канади.

Поседује 6 турбинских генератора са сијалицама, који раде на плими и осекама, производец́и годишњу излазну снагу од 7,3к106 кВх. Електрана има 69 запослених. Електрана храни потребе за енергијом малих села на удаљености од 20 км (12 миља) преко далековода од 35 кВ. Максимални опсег плиме и осеке у естуарију је 8,39 м (27,5 стопа).

Са потребом да се постигне глобална енергетска транзиција која је све хитнија, океан и његова огромна и широко распрострањена енергија привлаче све више пажње научника, али и влада.

Фото: PrtSc

Да би енергија плиме и осеке функционисала на задовољавајућем нивоу потребни су врло велики помаци у менама, од барем 5 метара између плиме и осеке, али и има врло мало места која би задовољавала такве услове. Једно од погодних подручја је Ла Ранце електрана у Француској, а која је уједно и највећа електрана која ради на принципу енергије плиме и осеке. Та електрана која је уједно и једина електрана такве врсте у Еуропи смештена је у естуарију реке Ранце у сјеверној Француској и тренутно ствара довољно енергије за задовољавање потребе 240.000 француских домаћинстава. Главни проблем ових електрана лежи у томе да могу дневно да раде само неких 10 сати, тачније за време кад се плима диже, односно осека спушта. Велика предност лежи у чињеници што су плима и осека потпуно предвидљиве појаве.

Према проценама Међународне агенције за обновљиву енергију (ИРЕНА), производни капацитет из океанских енергетских инсталација могао би да достигне 3 гигавата (ГW) у наредних пет година, затим 70 ГW до 2030. године и 350 ГW до 2050. године.

Хидроелектране

Највећа хидроелектрана на свету је хидроелектрана Три кланца у Кини, с браном на ријеци Јангце, трећој најдужој реци на свету. Она има највећу инсталираном снагом на свету од 22 500 МW.

Укупан потенцијал хидроенергије у Србији процењује се на 17.000 гигват-сати од чега је искоришћено око 10.000 гигават-сати. Преостали хидроенергетски потенцијал се процењује на око 7.000 гигават-сати и то у сливу Мораве, Дрине и Лима, и Дунава. Та подручја су погодна за изградњу објеката снаге веће од 10 мегавата и годишњу производњу око 5.200 гигават-сати.

Strana ulaganja u Kinu za prvih 11 meseci pala za 10 odsto međugodišnje

Преузмите андроид апликацију.