Kina od 1. avgusta uvodi novi, stroži režim izvoza galijuma i germanijuma, retkih metala koji se smatraju ključnim u prozvodnji poluprovodnika, električnih vozila, opreme za telekomunikacije kao i u namenskoj industriji javile su danas agencije, ocenjujući je da je reč i novoj fazi eskalacije nadgornjavanja sa Zapadom.
Ovaj potez zvaničnog Pekinga događa se nakon što su Amerika i njeni saveznici poslednjih sedmica zaoštrili retoriku protiv Kine, navodi „ Blumberg“.
Prema saopštenju kineskog Ministarstva trgovine, reč je o dva metala od kritičnog značaja za nacionalnu bezbednost druge najveće ekonomije sveta. Kineski izvoznici galijuma i germanijuma će od 1. avgusta morati da obezbede specijalne dozvole za taj biznis, koje uključuju detaljne podatke o stranim kupcima i profilu buduće namene tih retkih metala.
Kina je danas vodeći svetski izvoznik i prerađivač ovih metala, pri čemu se 94 odsto proizvodnje galijuma obavlja se u toj članici BRIKS-a.
U vojnoj industriji, galijum nitrid nalazi primenu u najsavremenijoj tehnologiji proizvodnji oružja koje koriste američke odbrambene kompanije. Tri najčešće upotrebe germanijuma su u proizvodnji ispravljača, tranzistora i sistema za nišanjenje oružja.
Kina je u međuvremenu, već stavila „ Lokid Martin“ i podružnicu „ Rajteon Tehnolodžiz“ na listu „nepouzdanih subjekata“, zbog prodaje oružja Tajvanu.
U međuvremenu, galijum se proizvodi još u Japanu, Južnoj Koreji, Rusiji i Ukrajini, navode u londonskom Sitiju. Germanijum se proizvodi i u Kanadi, Belorusiji, SAD i Rusiji.
Koliko krajem prošle sedmice Holandija je objavila mere kojima se tamošnjoj kompaniji ASML Holding –sa gotovo monopolskim položajem u globalnoj proizvodnji nekih od najnaprednijih poluprovodnika—zabranjuje da pojedine tipove svojih mašina prodaje Kini.
Vremeplov: Počela Kurska bitka, najveći tenkovski okršaj u istoriji
Preuzmite android aplikaciju.