Početna > Biznis
Biznis

Kina i Ukrajina glavni dobavljači meda u Evropsku uniju

Prema podacima Evropske komisije samodovoljnost zemalja EU u proizvodnji meda je svega oko 60 odsto. I pored stalnih rasprava o lošijem kvalitetu, Evropska unija ne prestaje da uvozi med, naprotiv, te količine iz godine u godinu rastu.
Foto: Pixabay/stux

Tako su, prema podacima Evropske kancelarije za statistiku Evrostat, u 2021. godini članice unije uvezle 173.400 tona prirodnog meda iz zemalja koje nisu članice, u vrednosti od 405,9 miliona evra. Istovremeno, ostvaren je skroman izvoz od svega 25.500 tona u vrednosti od 146,6 miliona evra.

U 2022. rast uvoza je nastavljen i dostigao je 190.591 tonu u vrednosti od više od pola milijarde evra, dok je izvoz bio 152.040 tona. Ovakvoj, za domaće pčelare lošoj situaciji na tržištu i dalje doprinosi znatno niža cena ove namirnice u pojedinim državama van EU.

„Uvozni med preplavljuje tržište Evropske unije, a ovo je veoma osetljiva tema među pčelarima i potrošačima. Zbog njegove niske cene domaći pčelari gube trku sa konkurencijom“ ukazuju analitičari.

Kako prenosi „Agroklub”, cenovni odnos je takav da kilogram meda iz Kine košta 1,3 evra, a iz Ukrajine 1,9. Poznavaoci tržišta napominju da za istu količinu u Španiji ili Francuskoj dobavljači moraju da izdvoje 3,8 evra.

Prema podacima Evropske komisije, samodovoljnost zemalja EU u njegovoj proizvodnji je oko 60 posto.

Prema poslednjim analizama, glavni dobavljač za EU je Kina, a potom sledi Ukrajina sa nešto manjim količinama. Ove dve države u ukupnom uvozu zauzimaju čak 45 odsto. Iz Kine dolazi 35,9 odsto meda, a iz Ukrajine 24,2. Slede Argentina, Meksiko, Turska, Kuba, Vijetnam, Brazil i ostale zemlje.

Najveći uvoznici na nivou EU su Danska sa 27,3 odsto ili 52.034 tone. Slede Belgija i Poljska. Kada je reč o ukrajinskom medu, koji je uz sve druge poljoprivredne proizvode iz te zemlje našao put ka EU uglavnom zbog niže cene, najviše ga je bilo na tržištu Nemačke, 11.739 tona ili 25,5 odsto, zatim Poljske sa 10,591 tonom ili 23 odsto.

EU već duži niz godina ne proizvodi dovoljnu količinu meda da zadovolji sopstveno tržište. Poslednje analize koje su rađene na zajedničkom tržištu otkrile su veliki broj falsifikata i sumnji da nije reč o prirodnom proizvodu.

Zbog svega toga evropski proizvođači meda apelovali su da se uspostavi hitan akcioni plan za spas sektora, ukazujući na pad proizvodnje širom EU i porast jeftinog uvoza.

U problemima i vodeća mlekara u svetu

Preuzmite android aplikaciju.