Početna > Biznis
Biznis

Kina: Ekonomski oporavak usporen zbog slabe potražnje, pad izvoza i uvoza u maju

Kineski izvoz je u maju međugodišnje pao za 7,5 odsto, dok je uvoz smanjen za 4,5 odsto, saopštila je danas Generalna carinska uprava NR Kine.
Foto: Tanjug/AP Photo/Mark Schiefelbein

Izvoz je u maju pao na 265,31 milijardi evra, a uvoz na 203,76 milijardi evra, što znači da se trgovinski suficit u odnosu na prošli mesec smanjio za oko 16,1 odsto, na oko 61,56 milijardi evra.

U aprilu je kineski izvoz zabeležio snažni međugodišnji rast od 8,5 odsto, dok je izvoz bio smanjen za 7,9 odsto u odnosu na lanjski april.

Rezultati za maj pokazuju da se ekonomski oporavak Kine nakon pandemije usporava zbog slabije potražnje na globalnom nivou, prenosi AP.

„Kineski izvoz će i dalje biti prigušen, pošto prognoziramo da će američka ekonomija ući u recesiju“, smatra ekonomski stručnjak agencije Oksford Ekonomiks, Lojd Čan.

Maloprodaja u Kini se opravlja sporije nego što se očekivalo, pošto su potrošači zabrinuti zbog ekonomskog razvoja i mogućeg gubitka radnih mesta.

Prema istraživanju kineske vlade u aprilu, svaki peti mladi radnik koji živi u gradovima je bio nezaposlen, što predstavlja neslavni rekord.

Visoke kamatne stope u SAD i Evropi su smanajili potražnju za uvozom kineske robe, što utiče na proizvodnju u kineskim fabrikama.

Kineski izvoz u SAD je u maju međugodišnje opao za 18,2 odsto, na 39,74 milijardi evra, dok je uvoz iz Amerike u istom periodu pao za 9,9 odsto, na 13,37 milijardi evra.

Izvoz Kine u Rusiju je međugodišnje porastao za 114,0 odsto u maju, na 8,7 milijarde evra, dok je uvoz iz Rusije porastao za više od 10 odsto, na 10,57 milijardi evra.

Kineski uvoz iz EU je međugodišnje pao za 38,6 odsto, na 22,91 milijardi evra, dok je izvoz u EU pao za 26,6 odsto, na 41,7 milijardi evra.

Američki berzanski indeksi porasli, evropski indeksi uglavnom u padu

Preuzmite android aplikaciju.