Kimono je sve do kraja Drugog svetskog rata bio odevni predmet koji su svakodnevno nosili muškarci, žene i deca. Pod uticajem zapadnjačke odeće, kimono sve više postaje deo tradicionalnih ceremonija Dalekog istoka.
Koliko je kimono bitan za Japan, možemo videti u samom imenu ovog odevnog predmeta, koji upravo to i znači (odevni predmet).
Danas u Japanu možete videti ljude odevene u kimona uglavnom kada žele da se urede za neku svečanu večeru ili prijem ili da uživaju u posmatranju trešnjinog cveta.
Takođe, ceremonija ispijanja čaja je prilika da vidite raskošnu tradicionalnu garderobu i kod muškaraca i kod žena u Japanu.
Profesionalni sumo rvači se ipak najčešće viđaju u kimonima, jer su obavezni da nose tradicionalnu odeću kada se pojavljuju u javnosti.
Vrednost ženskog kimona danas dostiže do nekoliko hiljada dolara, zavisno od količine truda i vremena koji se uloži u šivenje, bojenje svile i izradu likovnih kompozicija na njoj.
Tradicija u Japanu jeste da se kimona prenose s generacije na generaciju i imaju veliku emotivnu važnost za vlasnice.
Sami dezeni kimona govore o promenama u prirodi pa je jedan od ciljeva u odabiru tog odevnog predmeta usaglasiti se s godišnjim dobom, odnosno, postići harmoniju s prirodom.
Japan je poznat po negovanju svoje tradicije i uspešno je spojio drevna japanska obeležja sa modernim svetom. Obući kimono nije nimalo lako i za to će vam biti potreban poznavalac japanske kulture.
Slojevi svilene tkanine deluju prefinjeno, ali nimalo nisu lake za nošenje.
I danas modna industrija koristi ovaj tradicionalni odevni predmet kao inspiraciju. Naravno, pojednostavljeno, bez slojeva, ali i dalje prefinjeno, te ga vrlo često srećemo na ulicama širom sveta.
Preuzmite android aplikaciju.