Početna > Putovanja
Putovanja Svet

Kaunas: Prijatno baltičko iznenađenje

Kaunas, drugi po veličini grad u Litvaniji, često je u senci elegantnog Vilniusa. Međutim, ovaj grad na ušću reka Nemunas i Neris krije bogatu istoriju, živopisnu kulturu i arhitektonske dragulje koji ga čine neizostavnom destinacijom za svakog putnika.
Foto: Pexels/VladKovalenko

Postoji mogućnost da nikada niste čuli za ovaj grad, inače četvrti po veličini na Baltiku, a i ako jeste, da je to bilo samo zahvaljujući njegovom najslavnijem stanovniku – košarkašu Sabonisu. Ipak, u ovom malo poznatom gradu spajaju se tehnološke inovacije, kultura i kreativni duh te predstavlja interesantno mesto koje bi trebalo posetiti prilikom dolaska u Litvaniju.

Kaunas vešto balansira između savremenog evropskog pogleda na svet i autentičnih baltičkih vrednosti, i strateški je najpogodnije mesto za susrete u Litvaniji. Takođe predstavlja važno raskršće između baltičkih zemalja, Skandinavije, centralne i istočne Evrope, kako za putovanja kopnom, tako i vazduhom. Mreža hotela i javnih prostora u

Foto: Pexels/Erika Zigutyte
Kaunasu više je nego spremna da zadovolji različite potrebe, od privatnih pregovora i malih seminara do velikih konferencija i događaja na nivou celog grada. Njegovi stanovnici ponosni su na kvalitetan i opušten život u gradu, kao i na činjenicu da su bili Evropska prestonica kulture 2022. godine.
Foto: Pixabay/Surprising-SnapShots

Šetnja kaldrmisanim ulicama Starog grada vodi kroz vreme, a po njima se susreću srednjovekovna i renesansna arhitektura. Kaunaski zamak iz 14. veka, smešten na obali reke Nemunas, i postojano svedoči o burnoj prošlosti grada. Danas, obnovljena kula i delovi zidina pružaju uvid u istoriju ovog utvrđenja, uz izložbe i aktivnosti poput streličarstva koje oživljavaju duh prošlih vremena.

Na Trgu gradske većnice dominira elegantna bela zgrada sa tornjem visokim 53 metra. Izgrađena sredinom 16. veka, ova „Bela labudica“ služila je različitim namenama kroz vekove, uključujući pozorište i zatvor. Danas je popularno mesto za venčanja i turističke posete.

Foto: Pexels/Dom J

Nedaleko odatle, Kuća Perkūnasaiz kasnog 15. veka impresionira svojom gotičkom fasadom sa ukrašenim lukovima i tornjićima. Izgrađena od strane trgovaca Hanzeatske lige, unutrašnjost ove građevine evocira plemićki život prošlih vremena, sa lusterima, trpezarijskim stolovima i bibliotekom posvećenom romantičarskom pesniku Adamu Mickeviču.

Foto: Unsplash/Paulius-Andriekus

Kaunas je dom brojnih muzeja koji predstavljaju različite aspekte njegove istorije i kulture. Muzej Đavola posvećen je figurama Lucifera, Satane i drugih demonskih likova, sa preko 3000 statueta, maski i umetničkih dela iz celog sveta. Za ljubitelje umetnosti, Nacionalni muzej umetnosti M.K. Čiurlionis pruža priliku da se upoznamo sa sanjivim slikama ovog poznatog litvanskog umetnika, kao i sa bogatom kolekcijom litvanske umetnosti.

Sugiharina kuća odaje počast japanskom diplomati Chiune Sugihari, koji je tokom Drugog svetskog rata spasio oko 6000 Jevreja izdavanjem tranzitnih viza, rizikujući sopstveni život.

Sedam kilometara severno od centra grada nalazi se Deveti fort, deo nekadašnjeg kaunaskog utvrđenja iz kasnog 19. veka. Tokom nacističke okupacije, ovo mesto je postalo poprište masovnih egzekucija, gde je ubijeno oko 45.000 ljudi, uglavnom Jevreja. Danas, muzej i impresivni spomenik visine 32 metra stoje kao podsetnici na ove tragične događaje.
Manastir Pažaislis i duhovna oaza.

Foto: Pixabay/Surprising-SnapShots

Na poluostrvu koje se pruža u Kaunasko more, devet kilometara istočno od centra, smešten je barokni manastir Pažaislis iz 17. veka. Sa svojom impresivnom kupolom visokom 50 metara i luksuznom unutrašnjošću od ružičastog i crnog poljskog mermera, ovaj manastir predstavlja jedno od najlepših baroknih zdanja u Litvaniji.

Tu je ponešto i za ljubitelje moderne arhitekture, ali i prirode i ulične umetnosti. Ukratko, u Kaunasu nikome neće biti dosadno. Tokom toplih meseci i rane jeseni, grad pleše, peva, pliva, bavi se sportom i gleda filmove – sve na otvorenom. U jesen i zimu, udobna poposna se provode u modernističkim zgradama, kafićima, restoranima, muzejima, koncertima i galerijama, a sve je podređeno opuštenom i prijatnom stilu življenja koji se u Litvaniji smatra neprocenjivim.

Autor teksta: N.K.

Tunis: Grad u kome živi istorija

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake