Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Кардиолог: Пацијенти који имају проблем да оставе цигарете треба да знају да постоји боља алтернатива

На путу тражења најбољег решења за остављање цигарета, важно је да пушачи додатно освесте разлоге због којих би било добро да престану да пуше, посебно пушачи који већ имају неко хронично обољење.
Фото: Pexels/Karolina Grabowska

Треба имати на уму да приче о штетности пушења по здравље нису само фразе, већ информације које су базиране на чињеницама. Кардиолог из Опште болнице „Прим. др Абдулах Накаш“ у Сарајеву, проф. др Един Бегић, објашњава штетне последице пушења традиционалних цигарета, наглашавајући да процес сагоревања дувана ових цигарета игра кључну улогу у изазивању негативних ефеката по здравље.

– Сагоревање дувана је најштетнији процес код традиционалних цигарета и представља озбиљну претњу по здравље пушача. Овај процес, односно термичко разлагање супстанце које се јавља услед дуготрајног излагања високим температурама, доводи до разградње материје и стварања бројних штетних супстанци, међу којима су и оне које су проканцерогене – каже проф. др Един Бегић и додаје да је „без процеса сагоревања, све доста смисленије“.

– У виду примарне и секундарне превенције увек ћу написати пацијенту обавезан престанак пушења, док усмено у разговору са пацијентом који има проблем са напуштањем ове штетне навике, кажем да постоји научно заснована боља алтернатива, која је боља опција јер има смањен ризик по здравље. Сматрам да овом темом треба да се бави примарна здравствена заштита и јавне здравствене кампање, како би дошло до промене свести о мање штетним алтернативама – каже др Бегић.

У процесу едукације пацијената о методама за престанак пушења и промовисању приступа који се ослањају на смањење ризика, здравствени радници су веома важни. Међутим, према ставу др Бегића, постоји могућност да нису довољно упознати са предностима алтернативних метода које се заснивају на смањењу штетности повезане са пушењем.

– Примера ради, континуирано пратимо клиничке студије о бенефитима условно речено нове терапије, која економски оптерећује и здравствене фондове и самог пацијента (ГЛП-1 агонисти, СГЛТ2-инхибитори, ПЦСК9 инхибитори).

Поменута терапија има ефекат на сам крвни суд, редукује упални процес на истом, побољшава проток кроз крви суд, има ефекат на смањење ЛДЛ-а (лошег холестерола), пораст ХДЛ-а (доброг холестерола), а с друге стране ти исти пацијенти настављају да конзумирају традиционалне цигарете.

Поставља се питање смислености фармаколошке терапије. Генерално, ако пацијент који не може да престане да конзумира традиционалне цигарете, а алтернатива му је конзумирање производа који загревају дуван а не сагоревају га, клиничке студије кажу да ће та промена начина конзумирања дувана имати ефекат на редукцију ЛДЛ холестерола. Све факторе ризика је потребно модификовати, а конзумирање цигарета је један од најјаснијих фактора за настанак било које кардиоваскуларне (и онколошке) патологије – закључује др Бегић.

Преузмите андроид апликацију.