Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Karađorđe boravio u Petrovaradinskoj tvrđavi, za Novi Sad ga vezuje još jedna stvar

Petrovaradin i Petrovaradinska tvrđava u svojoj dugoj istoriji kriju brojne tajne, kroz nju su prošle brojne značajne ličnosti, između ostalih, i Đorđe Petrović Karađorđe.
Foto: Wikimedia Commons/Narodni muzej/Uroš Knežević

Prvi srpski ustanak, jedan od najznačajnijih događaja koji je nagovestio oslobađanje Srbije, odigrao se na praznik Sretenje, 15. februara 1804. godine. Tada se u Orašcu okupilo više stotina uglednih Srba i njihovih pratnji i hajduka. Karađorđe je predvodio ustanak.

Viđen je kao hrabra, opasna ličnost, bez kompromisa, „urođenog“ autoriteta.

Foto: Istorijski muzej Srbije/Veljko Stanojević (1962)

Ukratko, ustanak je trajao godinama, Srbija predvođena Karađorđem borila se za svoju nezavisnost od Osmanskog carstva sve do 1813. godine.

Rusi su te godine „popustili“ i mirom u Bukureštu odobrili povratak turske vojske u ustaničku Srbiju, što je bilo dovoljno da slomi srpski otpor i postojeću odbranu.

Karađorđe je, uvidevši da nema više borbe, krenuo ka Austriji.

Najpre je prešao Savu, gde je sa pratnjom došao u Zemunski kontumac.

Kontumac u Zemunu bio je prvi bedem odbrane i oblik sanitarne zaštite i socijalne izolacije od zaraza, osnovan u prvoj polovini 18. veka, na granici Osmanskog carstva i Austrogarske.

Na putu do Austrije, poznato je da je boravio u Golubincima, ali u Petrovaradinu.

Foto: Gradske info

Tačnije, Đorđe Petrović Karađorđe bio je u Petrovaradinskoj tvrđavi, ali nije poznato koliko dugo, kao ni kako je tretiran.

Njegova porodica ostala je u Karlovcima, dok je Karađorđe stigao u Grac. Nakon godinu dana u Austriji, otišao je u Rusiju.

Tamo su njegovi savremenici zabeležili da je bio tužan i depresivan, pretpostavlja se, zbog događaja koji su se odvili u Srbiji.

Sa Novim Sadom, Karađorđe je vezan i nazivom stadiona FK Vojvodina.
Foto: Gradske info

FK Vojvodina i, sada ugašeni Juda Makabi, su sedmog maja 1924. godine potpisali ugovor o izgradnji stadiona, da bi konačno, 28. juna iste godine, na istom mestu na kojem se nalazi i danas, stadion bio svečano otvoren.

S obzirom na to da se otvaranje dogodilo na veliki srpski praznik Vidovdan i da se te godine obeležavalo 120 godina od Prvog srpskog ustanka, odlučeno je da stadion dobije ime “Karađorđe”, u čast sećanja na vođu Prvog srpskog ustanka.

Vreme kada je Novi Sad imao gubilište

Preuzmite android aplikaciju.