Pomorski kapetan Oskar Feldezdi odlučio je da prostranstvo i pučinu mora zameni joga prostirkom, potez na koji se ne bi svako odlučio.
U razgovoru sa nesvakidašnjim Novosađaninom, saznali smo da to nisu jedina umeća koja poseduje, a njegova priča je u najmanju ruku filmska. Kapetan, fotograf, mehaničar električnih vozila i brodova, pa joga učitelj, svetski putnik, puno zanata i iskustva za 34 godina života.
Od malih nogu je na Dunavu, gde je sa osam godina starijim bratom Vojom imao nekoliko čamaca.
„Prvi put sam bio da jedrim pre deset godina u Hrvatskoj, sa bratom koji je organizovao turu pa sam išao da mu pomognem, a on je tada položio za skipera“, počinje priču Oskar, koji nakon završene Elektrotehničke škole odlučuje da upiše Akademiju za profesionalnog skipera u Splitu u Hrvatskoj i od 2018. godine počinje sa radom u velikim čarter kompanijama u Grčkoj i Hrvatskoj.
„Posao je izuzetno odgovoran, jer osim zaduženja za brod, brinete za sigurnost putnika i posade. Vremenska prognoza se gleda na tri različite aplikacije, sluša se preko radio stanice i, naravno, prati situacija na nebu. I pored svega toga često se desi da se vreme pogorša i uhvati vas oluja na sred mora. U nekim slučajevima možete biti udaljeni od najbližeg kopna ili mirne luke i do nekoliko sati plovidbe.“
Mladi kapetan napominje da se to ne dešava tako često, te da je više lepih trenutaka, kao kada se otvore jedra, pa uz vetar putnici i posada plove pučinom i osluškuju zvukove prirode i talasa. Najlepši momenti su, kaže, kada se celu noć broje zvezde padalice dok ste usidreni u nekoj maloj uvali na ostrvu na sredini mora, gde nema ni signala na telefonu niti jedne svetiljke.
Oskar navodi da se fotografijom bavi od rođenja, jer su mu roditelji bili profesionalni fotografi, pa ne čudi da mu je prva igračka foto-aparat, mali žuti „idiot” na filmu.
Feldezdi je Evropu prešao uzduž i popreko motorom, kolima, busom, avionom, i u svega par država nije bio. Sve ukupno dve godine je proveo u Vijetnamu, gde je putovao motorom do ostrva blizu Kine, ali bio i u Nepalu i u podnožju Himalaja obilazio hramove, te posetio Emirate, Indiju, gde je učio jogu u Rikešu, i bio u Goi, na Tajlandu, u Maleziji… išao vozom iz Hanoja u Sajgon, a usput obilazio džungle, gradove, obalu.
Joga je došla kao odgovor na mnoga pitanja duše.
„Joga mi je pomogla da shvatim da me fotografija iscrpljuje i dala mi hrabrosti da nešto promenim. Mislim da sam zbog joge bio i dobar kapetan, jer sam ostajao pribran u teškim situacijama zahvaljujući vežbama disanja, a meditacija mi je pomogla da donosim ispravne odluke“, navodi Feldezdi, koji je leta provodio u plovidbi, a zime sa svojim detetom, a zatim i u Aziji, gde je svakodnevno vežbao jogu u iznajmljenom stanu na obali, zdravo se hranio i čitao.
Tako je jedne zime završio u Indiji školu joge u Rišikešu, kolevci joge, kupao se u svetoj reci Gang i razgovarao sa raznim mudracima i vežbao sa izvanrednim joga majstorima.
„Veliki majstori joge su mi rekli da je lako pravim jogijima, koji žive u ašramima i ceo život neometano rade jogu, meditiraju, nemaju briga“, objašnjava naš sagovornik.
„Običnom čoveku je potrebno pružiti priliku da uspori, osvesti dah, poveže telo i um, nahrani dušu, bude prisutan u sadašnjem trenutku, sve što joga uči. Tu se zapravo rodila ideja da sagradim Holi joga centar, kako bi svoje iskustvo preneo na druge i kako bih zahvaljujući poznanstvima sa svih strana sveta, doveo ljude koji su pomogli meni, da podstaknu druge i pruže im podršku.“
Holi joga centar nalazi se na Popovici i sa pogledom na padine Fruške gore zaista pruža preko potreban mir, a Oskar ga je gradio sam uz pomoć jednog majstora. Centar su već posetili veliki joga majstori.
„Joga je za mene možda najlepši način da brineš o sebi. To je unutrašnji mir, joga je uspori, razmisli, oseti“, smatra kapetan i joga učitelj Oskar Feldezdi.
Preuzmite android aplikaciju.