Крива тренда раста грађевинарства у Србији почела је да се заравњује, а циљ измена и допуна Закона о планирању и изградње је да се додатно унапреди процес издавања грађевинских дозвола и да се задржи тренд раста грађевинарства у Србији, рекла је јуче Александра Дамјановић, државна секретарка Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Она је на јавној расправи у Привредној комори Србије (ПКС) казала да је активно 120.000 градилишта, а да је рекордна била 2019. по издатим грађевинским дозволама. Додала је да последично грађевинарство директно вуче раст још 22 привредне гране.
„Свако ко предлаже неки закон има најбољу вољу да нешто побољша, унапреди и убрза. Ово је једанаеста измена Закона о планирању и изградњи, а суштинска системска промена закона била је 2014. којом је омогућено да од 2016. буде успостављен систем издавања електронских дозвола. Пре тога Србија је била на 186. месту од укупно 189 држава на Дуинг бизнис листи Светске банке по брзини издавања грађевинских дозвола. Наша земља је после увођења електронског система направила фантастичан скок и нашла се у друштву десет најбољих држава. Ако погледамо статистичке податке и упоредимо колико је издато грађевинских дозвола, колико је активних градилишта, колики је удео грађевинарства у БДП-у можемо видети да од 2014. у Србији имамо стални тренд раста. Али смо приметили да је та узлазна линија почела да се заравњује што је јасан сигнал да покушамо да унапредимо поступак“ навела је Дамјановићева.
Према њеним речима циљ измене закона је праћење светских трендова у материјалима и начину рада, стварање услова за закониту градњу, превентивно деловање на нову бесправну градњу.
„Желимо да сузбијемо нову дивљу градњу. Ситуација са бесправно изграђеним објектима у Србији је таква каква јесте. Број бесправних објеката је велики. Од 2018. приметно је знатно смањење броја бесправно саграђених објеката пре свега прописивањем забране за прометовање објеката без издате грађевинске дозволе. Ту је начињен нови корак у превенцији дивље градње. Можете написати идеалан закон али суштина је у примени. Изменама закона је повећана одговорност свих учесника у поступку. Било је примедаба да нису оштре санкције, али не треба заборавити да је бесправна градња у Србији од 2002. године кривично дело“ казала је Дамјановићева.
Измене закона подразумевају и укидање конверзије грађевинског земљишта, као и закона о линијској инфраструктури. Укидање конверзије неће обухватити земљорадничке и стамбене задруге, друштвена предузећа, спортска друштва и удружења као и све оно што се односи на споразуме о сукцесији.
Државна секретарка је напоменула да конверзија неће бити укидана ни на земљишту које је плански предвиђено за уређење јавне намене или објекте јавне намене.
Поред ових измена паралелно ће се радити измене закона о упису у катастар, који треба да испрати закон о метроу, али и све друге подземне делове јавне линијске инфраструктуре.
Биће измењене и неке одредбе закона о становању и одржавању стамбених зграда. Предвиђена је и измена закона о комуналним делатностима.
Преузмите андроид апликацију.