Сада је званично. Ко буде штедео струју моћи ће да умањи месечни рачун и до 30 одсто. Практично, сви грађани који успеју да смање потрошњу енергије за 5 до 20 одсто киловата, обезбедиће себи попуст на рачуне који ће износити од 10 до 30 процената. Истраживали смо како да смањите потрошњу и будете награђени од државе.
Имајући у виду да су главни потрошачи у кући бојлер, веш машина и шпорет, фокус би управо требало ставити на ове уређаје и то нарочито у породицама које броје четири и више чланова. Њихово рационалније коришћење вишеструко може да се исплати јер неретко знамо да се у породицама са децом машина пали и по четири, пет пута недељно, да бојлер ради нон- стоп, да рерна „греје“ и кад треба и кад не треба… да је пуњач за телефон стално у зиду и то по неколико њих.
Кувајте рационално
Код породица које имају више чланова чест је случај да се свакодневно припремају оброци, а то значи и велику потрошњу струје. Овде не кажемо да не треба да кувате или да је кување потребно смањити већ да је потребно само мало више размислити и да је могуће уштедети.
Када користите рерну кључно је да избегавате њено отварање током печења. Признајте колико пута вирнете када нешто печете? Велике рерне притом нуде могућнсот да печете и два јела – са једне стране мусака, са друге бисквит – могуће је. Такође, искључите рерну десет – петнаест минута пре него што је јело готово – рерна ће задржати температуру таман толико, и уштедећете.
Када кувате на рингли нека вам шерпа буде величине рингле. И оно што је важно поклопите шерпу. Можете да користите и експрес лонац – пасуљ тако кувате пола сата уместо два.
Бојлер палите ноћу
Како је бојлер један од већих потрошача, ваљало би да искористите зелену тарифу и да њиме воду загревате искључиво ноћу. Јако битна ствар је и да исти редовно чистите од каменца, јер сам каменац успорава процес загревања што доводи до веће потрошње струје. Ако сте сте сами или вас је двоје, бојлер је најбоље укључивати само ноћу када је струја јефтинија. То исто важи и за веш машине. Када је топло бољер се много брже загрејава, па тако размислите да ли баш мора да ради нон стоп – направите рачуницу колико сте пута данас користили топлу воду, у којим терминима. неко ради по цео дан ???
Каду замените тушем
За једно купање у кади се потроши воде као и за 3 туширања. Када посматрамо само туширање, и ту треба урадити неке корекције. Време туширања скратите на испод пет минута и тиме ћете потрошити упола мање струје и воде него обично, а камоли у поређењу са купањем у кади.
Напуните веш машину
Увек када се дотакне веш машина и машина за суђе, савет је исти. Немојте да их палите докле год нису дупке пуне. Ови уређаји користе исту количину електричне енергије невезано за количину прљавих ствари и суђа у њима. А колико сте пута у машину убацили само крпаре из купатила… а онда је машина вртела празна два сата.
Пазите на температуру у фрижидеру
Гледајте да вам врата фрижидера нису дуго отворена, јер ће иначе много топлоте ући унутра. Уређај ће у том случају поново морати да спусти температуру каква је иначе, а за то ће повући додатну количину струје.
Гасите сијалице, сикључите пуњач из зида
Можда је сувисло да се истиче, али уштеда на гашењу сијалица за собом је и више него значајна. Такође се препоручује да се исте замене са штедљивим ЛЕД сијалицама.
Сигурно је и да вам је пуњач за телефон стално у зиду – Мора ли???
Уштеда је могућа. Нема сумње.
Преузмите андроид апликацију.