Почетна > Бизнис
Бизнис

Гаутам Адани постао други најбогатији човек на свету

Индијски милијардер Гаутам Адани, који се великом брзином пење на лествици најбогатијих људи света, претекао је Џефа Безоса, који је досад био други најбогатији човек на свету.
Адани је годину почео као 14. на листи, а сада има богатство од 146,9 милијарди долара, од чега више има само Илон Маск који је „тежак“ 260 милијарди долара.
Foto: Adani group/Adani.com

Адани је прво претекао Индијца Мукеша Амбанија као најбогатију Азијатску особу у фебруару, постао центимилијардер, опдносно особа са више од 100 милијарди долара, у априлу и претекао Била Гејтса и Француза Бернара Арноа у последња два месеца. Ово је први пут да је неко из Азије ово високо истакао у највишим ешалонима индекса богатства, којим доминирају амерички технолошки предузетници, пише Телеграф Бизнис.

Адани (60) је напустио колеџ да би окушао срећу у индустрији дијаманата у Мумбају раних 1980-их пре него што се окренуо угљу и лукама. Његов конгломерат се од тада проширио на све, од аеродрома до центара података, цемента, медија и зелене енергије, фокусирајући се на области за које премијер Нарендра Моди сматра да су кључне за постизање дугорочних економских циљева Индије.

Највећи оператери лука и аеродрома у приватном сектору у земљи, дистрибутер градског гаса и рудници угља су сви део Аданијевог царства, које такође има за циљ да постане највећи светски произвођач обновљиве енергије.

Прошле године се обавезао да ће уложити 70 милијарди долара у зелену енергију, што је заокрет који је од стране неких критикован као зелено прање с обзиром на то да велики део прихода групе још увек долази од фосилних горива.

Напредак у обновљиве изворе енергије и инфраструктуру Аданију је донео улагања фирми укључујући Варбург Пинцус и ТоталЕнерџис, помажући у повећању акција његових компанија и његовог личног богатства.

Ове године је свом богатству додао око 70 милијарди долара – више него било ко други – док су многи видели губитке.

Брза експанзија Аданијевог конгломерата подстакла је јединицу Фич групе Кредит Сајтс да у септембарском извештају опише неке од утицаја компанија као „повишене“. Групација је саопштила да су њене фирме последњих година смањиле ниво дуга.

Испитивање повећава већ постојеће бриге око непрозирних структура акционара и недостатка покривености аналитичара.

Неке компаније Адани групе трговале су са 700 пута већом зарадом, далеко надмашујући компаније попут Тесле и Амазона, чије су процене биле ближе 100 пута.

Аданијев успон поклапа се са технолошком распродајом која је од јануара изгубила више од 45 милијарди долара Безосовог богатства. Нето вредност оснивача Амазона – годинама најбогатије особе на свету – такође је значајно опала након његовог развода 2019. од бивше супруге Мекензи Скот, која је добила четири одсто гиганта онлајн трговине.

Индијски милијардер, који је обећао да ће донирати 7,7 милијарди долара за друштвене сврхе, такође је успео да се попне на ранг листи богатства јер су многи технолошки предузетници на врху повећали своје донације, пише Телеграф Бизнис.

Безос је донирао 10 милијарди долара за борбу против климатских промена и донирао је новац Националном музеју ваздухопловства и свемира Смитсонијан.

Гејтс и Ворен Бафет, неки од врхунских филантропа, покренули су иницијативу Гивинг Пледге 2010. како би помогли у ублажавању растућег јаза у неједнакости. Суоснивач Мајкрософта рекао је у јулу да донира 20 милијарди долара Фондацији Била и Мелинде Гејтс, која је такође добила више од 35 милијарди долара од Бафета.

Godišnji porodični račun za energiju u Belgiji 9.210 evra

 

Преузмите андроид апликацију.