Sukob u Ukrajini ušao je u drugi mesec, a vojni konflikt prerastao je u globalnu krizu. Zbog novonastale situacije otežano je poslovanje sa Rusijom, Ukrajinom i Belorusijom. Posledice trpi i Srbija.
U svom redovnom izveštaju Privredna komora Srbije upozorava da je zbog događaja u Ukrajini, ali i reakcije Rusije na sankcije uvedene od strane Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Evropske Unije, situacija na globalnom tržištu praktično nepredvidiva i očekivanja su da će u narednom periodu doći do pogoršanja uslova poslovanja.
Problemi nisu zaobišli ni građevinsku industriju, a trenutne okolnosti odrazile su se i na cene nekretnina.
U Srbiji je otežana nabavka armature. Za samo sedam dana cena je porasla za 50 odsto po toni. Smanjena je ili obustavljena isporuka prema kupcima, dok zalihe prodavaca mogu trajati do dva meseca.
Glavni problem je nedostatak metalnog otpada. Privredna komora Srbije predlaže da Vlada Srbije razmotri opcije jednostavnijeg uvoza metalnog otpada ili pooštravanje inspekcijskog nadzora nad prikupljanjem i trgovinom istog kako bi prvenstveno bile zadovoljene potrebe domaćih proizvođača.
Vanredna situacija u Ukrajini dovela je do globalnog poremećaja tržišta hemikalija neophodnih za održavanje procesa proizvodnje cementa. U cementarama u Srbiji postoje zalihe za šest meseci.
Cementare su svoje potrebe za ugljem i naftnim koksom od oko 14 miliona evra, podmirivale 50 odsto uvozom iz Rusije.
Održano je nekoliko sastanaka i očekuju se rešenja koja će omogućiti nesmetanu proizvodnju cementa u Srbiji.
Istovremeno, troškovi transporta kontinuirano rastu imajući u vidu nagli rast cene nafte, vreme čekanja na granicama, neizvesnost u pogledu funkcionisanja graničnih prelaza, kao i ozbiljne poteškoće u angažovanju i ceni vozača koji su spremni da voze na ovom tržištu, kao i nemogućnosti osiguravanja robe u transportu.
Investitor Lazar Karanović, jedan od vlasnika kompanije Neimar M&L DOO iz Petrovaradina, kaže za portal NadjiDom.com da je i pre ukrajinske krize bilo teško doći do građevinskog materijala, delom zbog pandemije virusa korona, a delom zbog hiper gradnje.
Skoro svi materijali su poskupeli za 30 odsto sa tendencijom daljeg rasta. Cena gvožđa, koje je posebno važna za građevinu, u proteklih 10 dana je skočila sa 850 evra za tonu na 1.450 evra.
Rast cena građevinskog materijala i nedostupnost istog, uslovio je i rast cena nekretnina koji je bio primetan i pre početka sukoba u Ukrajini.
Proveravali smo da li rast cena nekretnina prati i rast cena zarada. Evo šta kažu statistike.
Istraživanje koje je sproveo portal NadjiDom.com na osnovu podataka za prvo polugodište 2021. godine, a kojim je upoređen odnos cene nekretnina i prosečnih zarada, pokazalo je da je za otplatu stana u Beogradu potrebno 19.5 godina rada. Početkom ove godine ta brojka je porasla na 21.3. Činjenica je da su nekretnine u Srbiji u poslednjih pola godine poskupele, dok plate nisu ispratile taj rast.
Milić Đoković iz Grupacije posrednika u prometu nekretnina pri Privrednoj komori Srbije ne očekuje da će uskoro doći do pada cena nekretnina.
„Samo u februaru cene su skočile za 5-6 odsto u odnosu na januar. Ako bi se taj trend nastavio to bi bilo 50 odsto na godišnjem nivou, što je strašno. Ja mislim da će se to smiriti i da možemo očekivati nekih 1-2 odsto na mesečnom nivou u zavisnosti od lokacije, dakle između 10-20 odsto do kraja godine“, kaže Đoković.
Sve više firmi iz Zapadne Evrope, koje rade u Ukrajini ili Rusiji, premešta poslovanje u druge zemlje, a na mapi potencijalnih lokacija za nastavak poslovanja našla se i Srbija.
Preuzmite android aplikaciju.