Početna > Život i stil
Život i stil

Kako treba da negujete magnoliju – kraljicu proleća?

Postoji čak 210 vrsta magnolija, a u našim krajevima je najčešća ona sa ljubičastim cvetom i beličaste unutrašnjosti.
Foto: Pixabay/HeungSoon

U periodu od aprila do juna, cveta jedan od najlepših cvetova – magnolija. Ona je šumska biljka, pa najviše voli sveže šumske terene i nije poželjno saditi je zajedno sa ostalim biljkama.

Dakle, obezbedite joj dovoljno prostora i sadite je samostalno ili tako da dovoljno bude udaljena od ostalih biljaka, kako bi imala mesta da raste i razvija se.

Pravo vreme za sađenje ove prelepe biljke jeste april, a ono što će za nju biti najbolje jeste da ih postavite na sunce ili teren koji je u blagoj senci. Takođe je važno da bude na mestu koje je zaštićeno od jakog vetra i mraza.

Kako se koren magnolije zakorenjuje u površinskom sloju tla, sadite je plitko i nemojte da je okopavate kako ne biste povredili koren.

Postoji čak 210 vrsta magnolija, a u našim krajevima je najčešća ona sa ljubičastim cvetom i beličaste unutrašnjosti. Ovaj cvet potiče iz Severne Amerike i istočne Azije, dok je u evropskim vrtovima odavno prisutna.

U francuski grad Nant je, u proleće 1740. godine, stigla posebna pošiljka, direktno iz Amerike. Pogađate, u pitanju je bila magnolija, biljka koja je, u Evropi, do tada bila nepoznata.
Foto: Pixabay/shell_ghostcage

Ime je dobila po Pjeru Magnolu, koji je, po nalogu Luja XIV-og, skupljao najlepše biljke za versajski vrt.

Magnoliju nikako nemojte orezivati u jese ili zimu, već odmah nakon prvog talasa cvetanja, odnosno, u proleće.

Takođe, nikada ne treba da uklanjate više od jedne trećine magnolije. Možda niste znali, ali, orezivanje je za biljku veliki stres, pa je nakon njega, podložna štetočinama i bolestima.

Ukoliko uočite oštećene, bolesne ili suve grane, uklonite ih, ma koje doba godine da je u pitanju.

Prvo cveće će se razviti tek sedam godina nakon sadnje, a glavni oprašivači magnolije su bube i pčele, jer one nemaju nektar već pelud obogaćen proteinima koje pčele koriste kao hranu.


Zanimljivosti koje možda niste znali o magnoliji

Preuzmite android aplikaciju.