Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Kako su poznati novosadski lokali dobili svoja imena

Prilikom otvaranja ugostiteljskih objekata, jedno od prvih poteškoća na koje vlasnici nailaze jeste davanje imena
Foto: Gradske info

Ona često stvaraju sliku o ambijentu, atmosferi, ali i  profilu klijentele. Autentičnost i maštovitost su uvek poželjne, pa ovaj zadatak vlasnicima ponekad stvara glavobolje. Neki od najzanimljivijih naziva novosadskih lokala jesu “Trčika”, “Tolstojevski”, “Fićkić” i drugi… A svaki od njih ispreda su priče o prošlosti i sadašnjosti grada, kao i njegovim pogledima u budućnost…

Kafić “Trčika” smešten u centru Novog Sada, svojim prisustvom Novosađane vraća u period od 1911. godine pa do Drugog svetskog rata kada je mali starogradski voz saobraćao na relaciji Centar-Štrand. Na četiri ili pet koloseka stajali su rezervni vagoni, otvoreni, bez prozora i sa plavo-belim prugastim zavesama. Ovaj voz je prvenstveno služio za nasipanje Limana, a njime su se prevozili i kupači do gradske plaže Štranda.

Voz se toliko sporo kretao da su putnici utrčavali u vagone, te otuda i naziv “Trčika”. Današnja “Trčika”, jedan od vagona starog voza, zadržala je svoje nekadašnje ime, ali dobila novu namenu – kafić autentičnog ambijenta, smešten na šinama, koji se sastoji iz vagon-bara i bašte. “Trčika” više ne vozi, štrandaroši više ne trče, ali zato svaki Novosađanin kada ga put nanese u ulicu Kralja Aleksandra može nabrzinu da utrči u stari vagon i da se uz osvežavajuće piće provoza kroz vreme…

Foto: Dnevnik
Mnogima je već poznato da je omiljeni književnik jedne naše estradne umetnice, kao i mnogih drugih strastvenih čitalaca, upravo legendarni Tolstojevski.

Ova topla ljudska priča rado se prepričavala tradicionalnim prenošenjem s kolena na koleno pa je pri svakom novom pripovedanju bivala maštovitija. Naime, čuveni ruski pisac, kako se po ćoškovima priča, bio je savremenik Ane Karenjine i tvorac mnogih baš “debelih” romana, koje je, verovatno, pisao u trenucima neslućene dokolice.

U znak sećanja na vrhunskog autora 2010. godine otvoren je kafić u ulici Novosadskog sajma po imenu Tolstojevski. Sudeći po sloganu kafića koji glasi “samo za načitane” ovo je jedan od onih lokala u koje klijentela ne ulazi nespremna. Bilo kako bilo, u Tolstojevskom se već 12 godina okupljaju, ne samo ljubitelji pisane reči, već i dobre zabave.

U jednom mirnom lepom pasažu Zmaj Jovine ulice smešten je isto tako miran i lep kafić. Pardon! Nije kafić, neko “Fićkić”. Svima je, verovatno, jasno da “Fićkić” ustvari na šatrovačkom jeziku znači kafić.

Poznato je da je ovaj govor naročito rasprostranjen među mladim ljudima, kao i onima koji žele to da ostanu, pa i sama atmosfera kojom lokal odiše, naročito noću, podmlađuje… Tako su malo mašte, igra slogovima i vedar duh iznedrili jedan od najprepoznatljivijih naziva lokala čiji posetioci i ambijent često učine da bar na trenutak vreme stane…

Otvaranje paba “Tašta” u Fruškogorskoj ulici obradovalo je naše sugrađane, a naročito mušku populaciju. Duhovit naziv lokala omogućio je svakom muškarcu da na pitanje supruge “Gde si bio do sada”, ima unapred pripremljen odgovor “kod Tašte”. Tako sada oni mogu da se zadrže nešto duže i popiju po još jedno pivo i to hladno, verovatno, kao taština duša, jer nakon pomenutog opravdanja za odsustvo iz kuće, pretpostavljamo da je svako dodatno objašnjenje suvišno…

Foto: Gradske info

“Bife Oblomov” ušuškan u vrtu jedne stare kuće u Vojvođanskih brigada, dobio je ime po junaku istoimenog klasika ruskog pisca Ivana Aleksandroviča Gončarova. Ilja Iljič Oblomov bio je lenji plemić, koji je upotpunosti preležao radnju romana, a od njegovog prezimena izvedena je i reč oblomovština, koja se odnosi na stanje nepokretnosti duha, tela i uma.

Činjenica da za ovu reč znaju i Novosađani koji nikada nisu čuli za plemića slabe volje dokazuje da je “Bife Oblomov” vojvođanskoj prestonici “legao”, kako se u narodu kaže, “kao budali šamar”. Može biti da je zbog toga što u svakom Novosađaninu čuči jedan Oblomov, pitom po prirodi, zamišljen pred besmislom, željan da se sakrije od sulude stvarnosti…Kada je preminuo nekadašnji britanski premijer Viston Čerčil, aktuelni ruski predsednik Vladimir Putin imao je svega 13 godina. Međutim, Srpska Atina je grad u kom su i nemoguće stvari često moguće, pa su ova dva političara u Pašićevoj ulici jedno vreme bili ljuti rivali…

Te 2014. godine kada je otvoren “Bife Putin” u starom jezgru Novog Sada nastala je prava pometnja. Dok su jedni redovno svraćali u bife, drugi su mu nadevali nadimke birtija i ćumez, u čemu je, najverovatnije najviše imala udela, politička opredeljenost sugrađana. Jednom prilikom u ovom lokalu organizovana je  žurka povodom proslave rođendana ruskog državnika.

Vest o ovom događaju došla je i do svetskih medija, a kasnije je, kako se pričalo po gradu, u bifeu organizovan i odlazak u Beograd prilikom Putinove posete srpskoj prestonici… Zatvaranje “Putina” 2015. godine praćeno je skandiranjima “Putin zatvoren, živeo Čerčil!”, te su nakratko proevropski orijentisani Novosađani slavili svoju pobedu… Sada od ove navijačke atmosfere u poznatom sokaku nije ostalo ništa, jer je i restoran “Čerčil” posetiocima odavno zatvorio svoja vrata…

Osim navedenih novosadskih lokala koje krase inspirativna imena, treba pomenuti i kafić “Baobab”, nazvan po drvetu sa Madagaskara. Novosađani su neretko u dilemi da svrate u “Dilemu”, a ima i onih koji se u potrazi za mirnim kutkom upute na Podbaru i smeste u “Šolju mleka”. Ljubitelji slikarstva mogu da posete “Kafe-galeriju Frida”, filmoljupci restoran “Nacionalna klasa”, a oni baš načitani, koji znaju da je Tolstojevski plod mašte, otići će do “Šekspira” i uživaće u jedinstvenom ambijentu…

Ovaj zanimljivi mozaik sastavljen iz najrazličitijih lokala, koji za svakog Novosađanina, prolaznika ili putnika namernika ima nešto da ponudi, po ko zna koji put potvrđuje da je Novi Sad mesto tolerancije, ali i idealan domaćin svim ljubiteljima dobre zabave…

Letnje osveženje prijalo svima

Preuzmite android aplikaciju.