Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Kako su novosadski vatrogasci nekada štitili grad od požara

Najstarije dobrovoljno vatrogasno društvo „Laza Kostić“ u Novom Sadu osnovano je 1872. godine, a dom novosadskih vatrogasaca je bio na uglu Trifkovićevog trga i današnje Njegoševe ulice.
Foto: Wikimediacommons/Unknown author

Vatrogasno društvo je tada bilo sastavljeno isključivo od dobrovoljaca, koje su uglavnom činile novosadske zanatlije, a ispočetka su  za potrebe gašenja požara imali na raspolaganju jedna kola i dva para konja.

Kasnije je gradski Magistrat u Novom Sadu značajno unapredio opremljenost vatrogasnog društva za borbu protiv požara, pa su tom prilikom nabavljene dve mašine sa štrcaljkom i rezervoarom od oko 350 litara.

U narednom periodu nabavljeno je šest velikih i troje malih merdevina, dve čaklje (metalna kuka na dugačkoj drvenoj motki za lomljenje suvog drveća) i deset limenih kanti za potrebe novosadskih vatrogasaca.

Foto: Wikimediacommons/Unknown author

Kako bi se dodatno unapredila protivpožarna zaštita u gradu, odlukom gradskog Magistrata po raznim delovima Novog Sada je razmešteno 6 velikih rezervoara sa vodom. Osim toga, svi vlasnici kuća koji u svom domaćinstvu nisu imali bunar, bili su dužni da u dvorištu postave veliko bure, sa oko 500 – 600 litara vode, koje bi bilo na raspolaganju vatrogascima. Oni koji su imali bunar, morali su ga održavati čistim i uvek spremnim za upotrebu.

Uz svu navedenu vatrogasnu opremu, zarad lakšeg i pravovremenog uočavanja požara, u domu Vatrogasnog društva, u današnjoj Njegoševoj ulici je 1879. godine podignut mali toranj, koji je služio za osmatranje i blagovremeno obaveštavanje o požaru. Taj toranj nije bio previše visok, jer je su u Novom Sadu kuće tada bile prizemne, pa se moglo videti daleko.

Sistem protivpožarnog uzbunjivanja tada je funkcionisao tako što je Novi Sad bio izdeljen na pet rejona, a osmatrač sa kule bi, kada uoči gde je požar, udarao u zvono toliko puta u zavisnosti od broja rejona u kojem je izbio požar.

Tako su oni vatrogasci koji bi se našli u blizini mogli pohitati da gase požar ili da preduzmu određene preventivne radnje do dolaska ostalih kolega. Na dužnosti su, i danju i noću, uvek bila dva vatrogasca koja su pazila na pojavu požara.

Inače, zvono koje je zvonilo za uzbunu je nazvano Matilda, po donatorki koja ga je darivala vatrogascima.

Tokom vremena je Novi Sad počeo da raste u visinu, odnosno počele su da se grade višespratne kuće, pa je osmatračka kula u Njegoševoj postala neadekvatna za obavljanje posla zbog kog je izgrađena. Zato je osmatračnica, zajedno sa zvonom Matilda 1894. godine preseljena na kulu novoizgrađene Gradske kuće. Kada je tokom jedne intervencije oštećeno, zvono je zamenjeno novim, koje je na jednoj svojoj strani imalo otisak svetog Florijana, zaštitnika vatrogasaca.

Foto: Gradske info
Neki od većih požara u Novom Sadu, koji su ostali zabeleženi u gradskoj arhivi su požar na Crkvi imena Marijinog (Katedrala) 1904. godine, požar na Železničkoj stanici 1907. godine, požar na parnom mlinu Dunđerskih (mlin Sofija) 1910. godine i požar u pozorištu Dunđerskog 1928. godine. Tokom novije istorije to su svakako intervencije na koje su išli za vreme NATO agresije 1999. godine i požar na zgradi Novosadskog radničkog univerziteta 2000. godine.

Ono što je ostalo zabeleženo je srčanost i posvećenost novosadskih vatrogasaca da se u svim ovim nemilim događajima, nadljudskim naporima, obračunaju sa vatrenom stihijom. Zbog toga su uživali i uživaju posebno poštovanje i divljenje kod Novosađana.

Kako nekad, tako i danas.

Vatrogasni savez grada Novog Sada je osnovan 1949. godine. Do devedesetih godina, Savez je imao 53 članice, dok ih danas u radu učestvuje 14.
Foto: Sektor za vanredne situacije-MUP Srbije

Vatrogasni dom u ulici Jovana Subotića 11 danas je mesto koje zajedno koriste profesionalna Vatrogasna brigada Novi Sad, Dobrovoljno vatrogasno društvo Novi Sad i Vatrogasni savez Grada Novog Sada.

Pošto su Dobrovoljna vatrogasna društva u obavezi da formiraju dobrovoljne vatrogasne jedinice radi sprovođenja zaštite od požara, spasavanja ljudi i imovine, sprečavanja i suzbijanja drugih tehničko-tehnoloških nesreća i elementarnih nepogoda, svake godine se raspisuje konkurs za prijem novih članova.

Ukoliko ste i sami razmišljali da im se pridružite, to možete učiniti popunjavanjem obrasca i prijavom, koji se nalaze na linku.

Priča o Novosadskoj svilari, nekadašnjem centru svilarske industrije

 

Preuzmite android aplikaciju.