Prve igre održane su 21. juna 1958. godine, u Sremskoj Kamenici, uz prigodno izlaganje o dečjoj poeziji Jovana Jovanovića Zmaja i poetsko kazivanje Desanke Maksimović i drugih.
Na Plenumu Društva prijatelja muzeja održanom 13. oktobra 1957. godine, povodom otvaranja preuređenog Zmajevog muzeja u Sremskoj Kamenici, predloženo je organizovanje Zmajevih dečjih igara kao festivala dečje poezije.
Zmajeve dečje igre kroz svoje projekte tokom godine realizuju brojne multimedijalne programe namenjene deci i mladima, kao i stručne, umetničke, edukativne i naučno-istraživačke projekte koji afirmišu stvaralaštvo za decu i mlade.
Svake godine organizuju stručne skupove koji proučavaju literaturu za decu i mlade, njenu istoriju i teoriju, donoseći promišljanja o umetnosti za decu kao estetskom i društvenom fenomenu.
U realizaciji brojnih projekata učestvuju i spoljni saradnici, predavači na univerzitetima, novinari, pedagozi, bibliotekari, kulturolozi, umetnici i prevodioci.
Učestvuju i partnerske institucije poput fakulteta, visokih škola za obrazovanje vaspitača, Gradske biblioteke, predškolskih ustanova, osnovnih škola i gimnazija, akademija umetnosti, radio stanica, redakcija časopisa, muzeja i zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Dokumentacioni centar Zmajevih dečjih igara sadrži različite zbirke, uključujući zbirke primenjene umetnosti, foto i video zbirke, i zbirke književnih artefakata.
Centar razvija projekte digitalizacije kako bi umetnički materijali bili dostupni stručnjacima i široj javnosti.
Izdavačka delatnost Zmajevih dečjih igara obuhvata izdavanje časopisa „Detinjstvo“ i knjiga o književnosti za decu i mlade, teoriji književnosti i literaturi za decu i mlade evropskih naroda.
U korak sa novim generacijama i savremenim komunikacijama, Zmajeve dečje igre aktivno koriste društvene mreže i onlajn platforme kako bi svoje delatnosti učinile dostupnim što široj publici.
Preuzmite android aplikaciju.